Szczoteczka do zębów jest podstawowym elementem wyposażenia każdej łazienki. Jest to najbardziej znany i powszechny przedmiot służący czyszczeniu zębów. Jednakże, w swojej szafce łazienkowej bądź kosmetyczce warto posiadać także inne akcesoria do higieny jamy ustnej. Szczoteczka do zębów wraz z resztą przedmiotów sprawia, że higiena jamy ustnej jest bardziej dopełniona i przynosi lepsze efekty.

Na stan zębów i dziąseł wpływa prawidłowa technika ich mycia, a więc największe znaczenie ma oczywiście szczoteczka do zębów, a także pasta. Oprócz tego, wskazane jest używanie akcesoriów, które zwiększą efektywność i pomogą wyeliminować stany chorobowe.

Dosyć znanym produktem, który pomoże zachować dobry stan uzębienia, a przy okazji i odświeży oddech jest płyn do płukania jamy ustnej. Nie dokona on tego, co szczoteczka do zębów, ale będzie jej doskonałym uzupełnieniem, ponieważ dotrze w te miejsca, które trudniej jest porządnie wyczyścić. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, każdy skupia się na eliminacji innego problemu. Można znaleźć płyn zapobiegający próchnicy, na nadwrażliwe zęby, wybielający, odświeżający oddech, a także na problemy z dziąsłami. Mimo to, wszystkie działają na podobnej zasadzie i wspomagają odpowiednią higienę. Zasady używania są podobne, należy płukać nim jamę ustną przez około 30 sekund, korzystając 1-2 razy dziennie.

Kolejnym powszechnym, lecz stosunkowo rzadko używanym produktem jest nić dentystyczna. Służy ona do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, a także do usuwania resztek pokarmu. Zapobiega próchnicy, powstawaniu płytki nazębnej, a także kamienia nazębnego. Korzystanie z nici dentystycznej znacznie ogranicza stany chorobowe.

Uzupełnieniem nici dentystycznych są irygatory do zębów. Jest to urządzenie, o którym rzadko się słyszy, a które może przynieść wiele dobrego. Irygator wytwarza strumień pod ciśnieniem i dzięki temu mogą dokładnie zostać wyczyszczone przestrzenie, do których ciężko się dostać szczoteczką, a nawet nicią dentystyczną. Lekkie ciśnienie wzmacnia zęby i dziąsła, dzieje się tak za sprawą swoistego 'masażu'. Polecany jest szczególnie dla osób, które mają wąskie przestrzenie międzyzębowe lub noszą aparat ortodontyczny.

Dla osób o szerszych przestrzeniach między zębami, na rynku dostępne są specjalne miniaturowe szczoteczki. Oczyszczają one jamę ustną z resztek pokarmu, lecz trzeba dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania, a także jej przestrzegać, ponieważ niewłaściwe korzystanie może uszkodzić dziąsła. W razie wątpliwości, decyzję o kupnie tego przedmiotu warto skonsultować ze stomatologiem.

Uzupełnieniem całkowitej pielęgnacji jamy ustnej są czyściki do języka. Można je dostać w oddzielnej sprzedaży, ale bardzo często taki czyścik do powierzchni języka posiada szczoteczka do zębów, a konkretnie tył jej główki. Na języku zbiera się mnóstwo bakterii i żeby zachować zdrowie, nie powinno się zapominać o wyczyszczeniu tego miejsca.

Prawidłowa i kompleksowa higiena jamy ustnej może zapewnić dobry stan zdrowia całego organizmu. Szczoteczka do zębów wraz pastą jest narzędziem podstawowym, ale warto wejść w posiadanie innych akcesoriów. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wiele chorób zaczyna się właśnie w jamie ustnej, ponieważ to tam znajdują się bakterie powstałe po pozostałościach pokarmowych.