Bezpieczeństwo w łazience to priorytet. Szczególnie jest to ważne, jeżeli chodzi o osoby niepełnosprawne. Czasami, więc niezbędny jest remont, aby rzeczywiście zagwarantować ergonomiczność, a co za tym idzie, również bezpieczeństwo w łazience. Przydać się morze krzesło pod prysznic i poręcze.

Jak profesjonalnie zaplanować łazienkę dla niepełnosprawnych?

Okazuje się, że w praktyce łazienka dedykowana dla osób niepełnosprawnych, która jest wygodna i funkcjonalna i przede wszystkim bezpieczna, to może być całkiem duże wyzwanie. Jeżeli już planujemy projekty takich łazienek, to trzeba mieć na względzie wiele kwestii. Kluczowa będzie na przykład przestrzeń manewrowa. Ważne też będą odległości pomiędzy elementami, które składają się na wyposażenie łazienki. Ważne też będą materiały, z których są one wykonane. Jeżeli na przykład kupujemy krzesło pod prysznic, to musimy mieć pewność, że nigdy nie pęknie pod ciężarem. To samo zresztą dotyczy uchwytów, które powinny być zamontowane w każdej kluczowej dla niepełnosprawnego przestrzeni. Te sfery to głównie obszar prysznica, umywalki, wanny oraz kompaktu WC. Co więc musimy zrobić, aby zagwarantować osobom niepełnosprawnym komfortowe wykorzystywanie łazienki każdego dnia? Kluczowe będzie wynajęcie doświadczonego projektanta wnętrz oraz wykonawców. Czasami będzie to ta sama firma. Najlepiej jest trafić na rzemieślników, którzy regularnie realizują takie zlecenia. Będą, więc wykwalifikowani w tej konkretnej dziedzinie i doskonale będą rozumieć potrzeby każdego klienta. Zawsze taki projekt będzie analizowany indywidualnie, ponieważ osoby niepełnosprawne mogą mieć bardzo różne możliwości w obszarze poruszania się samodzielnego.

Jak dopasować i zamontować krzesło pod prysznic?

Kluczowa dla osób niepełnosprawnych będzie w takich przestrzeniach stabilność. Jedną z najważniejszych czynności będzie oczywiście prysznic, który czasami trzeba brać nawet kilka razy dziennie. W takich sytuacjach najlepiej wybierać kabiny prysznicowe, które nie mają progu. Dzięki temu niweluje się niebezpieczeństwo potknięcia i spowodowania wypadku. Poza tym może występować konieczność zagwarantowania stałej stabilizacji dla osoby starszej lub właśnie niepełnosprawnej. W takich okolicznościach będzie się sprawdzać krzesło pod prysznic, ale musi być idealnie dopasowane. Należy wybierać takie artykuły w porozumieniu z fizjoterapeutą oraz oczywiście sprzedawcą ze sklepu medycznego. Mogą to być również inne punkty handlowe. Najważniejsze, aby takie krzesła posiadały wszystkie niezbędne certyfikaty jakości oraz aktualne atesty, które obowiązują na terenie Unii Europejskiej. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję maksymalnego bezpieczeństwa zarówno, jeśli chodzi o stabilność konstrukcji, ale także jakość samych materiałów. Należy wybierać takie krzesła, których materiały nie będą powodowały podrażnień na skórze. Z kolei siedzisko powinno być także odpowiednio wyprofilowane. Musi mieć odpowiednią wielkość. Poza tym wysokość takiego krzesła musi być dopasowana konkretnie do osoby, która będzie z niego korzystać. W ten sposób zapewnimy maksymalne bezpieczeństwo i ergonomię. Dodatkowo przyda się również zwrócić uwagę na kwestie estetyczne takich krzeseł. W końcu wystrój łazienki także będzie wpływać nam nastrój osób, które z niej korzystają.

Czy warto radzić się innych użytkowników?

Warto jest też zwrócić uwagę na jeszcze jedną, jak się okazuje bardzo ważną kwestię. Czasami ignorujemy po prostu opinie innych konsumentów. A to przecież osoby niepełnosprawne lub emeryci, którzy już mają problemy z poruszaniem się, będą wiedzieli najlepiej, które rozwiązania dedykowane dla takich łazienek będą sprawdzały się najlepiej w praktyce. Dobrze jest, więc zapoznać się z jak największą ilością opinii w kontekście wykorzystania poręczy, a także krzeseł prysznicowych. To z pewnością pozwoli nam skuteczniej wybrać takie artykuły, a może także wrzucić całkiem inne światło na ergonomię tych wnętrz, również w przypadku projektantów, z którymi współpracujemy.