Rowery miejskie to doskonały i bardzo wygodny środek transportu. Jest wykorzystywany głównie do spokojnej jazdy po drogach oraz ścieżkach rowerowych, stąd szczególnie ważne jest wyposażenie roweru w odpowiednie elementy podnoszące poziom komfortu.
Rower miejski – konstrukcja
Rowery miejskie damskie oraz męskie mają charakterystyczną ramę, która wyróżnia je spośród innych modeli. Wersje przeznaczone dla panów mają górną rurę zamocowaną z jednej strony do górnej części główki ramy. Druga część jest połączona z rurą podsiodłową. Z kolei damki używane także przez panów mają obniżoną konstrukcję górną, co zdecydowanie ułatwia wsiadanie. Rower miejski damski ułatwia jazdę w spódnicy czy sukience.
Rowery miejskie mają specjalnie wyprofilowaną konstrukcję podnoszącą komfort jazdy, która uwarunkowana jest odpowiednim rozmiarem oraz rodzajem ramy. Rower miejski powinien być wybierany zgodnie ze wzrostem użytkownika, a niewielkie różnice można zawsze uregulować kierownicą oraz siodełkiem.
Rowery miejskie – kierownica, hamulce i biegi
Wybierając rowery, trzeba zwrócić uwagę na kierownicę określaną mianem „jaskółki”. Można rozpoznać ją po charakterystycznym wygięciu oraz odpowiednim profilowaniu. Po ułożeniu dłoni na kierownicy powinny znajdować się równolegle do ramy. Lokalizacja kierownicy także ma znaczenie, gdyż ustawiona na odpowiedniej wysokości, gwarantuje odpowiednią pozycję w trakcie jazdy.
Starsze rowery miejskie męskie oraz damskie mogą mieć hamulec zintegrowany z tylną piastą i brak przełożenia, ale w nowszych propozycjach oprócz przełożeń zastosowane są także hamulce szczękowe czy rolkowe. Mechanizm przerzutek jest zazwyczaj wmontowany w piastę, ale występują także przerzutki zewnętrzne (to rozwiązanie jest spotykane stosunkowo rzadko). Kupując rower miejski, trzeba sprawdzić liczbę biegów – od 3 do nawet kilkunastu.
Jakie dodatkowe wyposażenie powinny mieć rowery miejskie?
Rower miejski męski oraz damski mogą mieć szereg dodatków, a wśród nich przerzutki, które ułatwiają podjazd pod górkę. Dla zapalonych rowerzystów szczególnie przydatne okażą się błotniki chroniące przed deszczem, czy kałużami występującymi na ścieżkach rowerowych. Dzięki nim ubranie pozostaje czyste i suche.
Rowery miejskie damskie czy wersje dla panów wyposażone w bagażnik ułatwiają robienie zakupów, czy przewożenie sprzętu potrzebnego do pracy. Szczególnie kiedy do roweru zostanie przypięty pojemny koszyk. Ten dodatek jest mile widziany latem, kiedy wożenie plecaka wiąże się z pojawieniem się na plecach nieestetycznych plam.
Rower miejski wyposażony w osłonę łańcucha sprawia, że wybierany model prezentuje się atrakcyjnie, a dodatkowo chroni ubrania przed zabrudzeniem. To także zapewnienie jeszcze lepszego poziomu bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Osłona sprawia, że do mechanizmu nie przedostają się żadne zabrudzenia, czyli jego żywotność ulega wydłużeniu.
Wybierając rower miejski damski czy męski należy sprawdzić siodełko. Powinno być ono przede wszystkim wygodne, czyli szerokie i odpowiednio amortyzowane. Dobrze dobrane siedzenie oznacza przyjemność w trakcie jazdy, nawet na dłuższych odcinkach.
Wybierając właściwy model, trzeba pamiętać, jak ważną rolę odgrywają kaski rowerowe. Chronią głowę w razie wypadków.
Przed zakupem trzeba sprawdzić kondycję i wytrzymałość kół oraz opon. W rowerze przydają się amortyzatory, a także hamulce tarczowe.