Połów ryb to dla wielu osób pasja i sposób na spędzanie czasu. Aby łowienie przynosiło oczekiwane rezultaty, wędkarz potrzebuje dobrego wyposażenia. Większość wędek wymaga zastosowania odpowiednio dobranego kołowrotka. Dzięki niemu komfort oraz skuteczność połowu zwiększają się. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele różnych modeli tego sprzętu i warto umieć go odpowiednio dobrać.

W jaki sposób dzieli się kołowrotki?

Oferta kołowrotków jest bardzo bogata, dzięki czemu można wybrać dla siebie taki, który będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb. Do wyboru są kołowrotki przeznaczone do danego rodzaju wędkarstwa lub bardziej uniwersalne.

Podstawowego podziału można dokonać na podstawie szpuli, na którą zwija się żyłka. Do wyboru są:

  • kołowrotki z ruchomą szpulą. Sprawdzają się one dobrze w przypadku połowów dużych ryb, jakimi są karpie. Cechują się dużą wytrzymałością oraz solidnym wykonaniem.
  • kołowrotki ze stałą szpulą. Stosuje się je głównie w wędkarstwie spławikowym oraz morskim. Ich cechy charakterystyczne to uniwersalność oraz niezawodność, gdyż rzadko się zacinają. Są polecane początkującym wędkarzom.

Kolejnego podziału kołowrotków można dokonać na podstawie umiejscowienia hamulca, który pomaga uniknąć zerwania się ryby. Można wyróżnić kołowrotki:

  • z hamulcem przednim (górnym). W tym przypadku blokada jest umieszczona z przodu mechanizmu kołowrotka i hamuje szpulę.
  • z hamulcem tylnym (dolnym). Tutaj blokada znajduje się w tylnej części mechanizmu kołowrotka, w tzw. przekładniach. Ten rodzaj hamulca sprawdza się dobrze w przypadku połowu karpia.

Trzeba dodać, że istotną kwestią, jeżeli chodzi o wybór kołowrotka, jest możliwość wyboru tzw. wolnego biegu. Funkcja ta przydaje się w przypadku połowu karpi. Kołowrotek z wolnym biegiem daje możliwość rozłączenia mechanizmu ze szpulą. Dzięki temu żyłka może swobodnie się rozwijać.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kołowrotka do połowu karpia?

Przy wyborze odpowiedniego kołowrotka do połowu karpia należy zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • waga,
  • przełożenie,
  • pojemność szpuli,
  • liczba łożysk,
  • materiały, z których jest wykonanych,
  • dodatkowe usprawnienia.

Kołowrotek służący do połowu karpia powinien mieć precyzyjny hamulec, pojemną szpulę oraz dużą moc. Ponadto musi być najwyższej jakości. Jedną z firm, która ma w swojej ofercie kołowrotki karpiowe jest RK Baits. Powstała ona z myślą o miłośnikach tej specyficznej odmiany wędkarstwa, Firma oferuje bardzo szeroki wybór kołowrotków znanej i renomowanej marki Okuma.

Wybór odpowiedniego kołowrotka przeznaczonego do połowu karpia jest bardzo ważny. To między innymi dzięki niemu możliwe będzie złowienie wielu naprawdę dużych okazów.