Błysk, bogactwo i czar – aranżacja wnętrz w stylu glamour, miała olśniewać i emanować wytwornością. Za sprawą gwiazd Złotej Ery Hollywood, domy i apartamenty zaczęły opływać przepychem. Współcześnie w projektowaniu wnętrz kładzie się nacisk na elegancję i harmonię w przestrzeni. Styl glamour został unowocześniony i dostosowany do panujących trendów. Wystroje stonowano, a architekt wnętrz ma za zadanie znaleźć harmonijne rozwiązanie, łączące elegancję z domowym spokojem i hollywoodzkim blaskiem.

Wymagające projekty wnętrza. Tu nic nie jest przypadkowe

Styl glamour jest skomplikowanym eklektyzmem, który łączy elementy baroku i rokoko z nowoczesnymi formami. To tutaj bogate zdobienia i antyczne meble spotykają się z minimalistycznym wzornictwem. Doświadczony architekt wnętrz potrafi skomponować z pozoru niepasujące elementy, tworząc z nich spójną całość.

Projekty wnętrza zawierają historyczne meble, połączone z nowoczesnymi elementami (jak antyczna komoda w kolorze butelkowej zieleni). Tak zaskakujące fuzje często stanowią podstawę aranżacji. Sofy, fotele i krzesła wykończone są miękkim materiałem lub tapicerowaniem. Projektanci wnętrz polecają również pikowania, które doskonale sprawdzą się na sofach oraz dużych zagłówkach łóżek.

Nasycone kolory i bogate wzornictwo

Jednym z filarów, na których opiera się projektowanie wnętrz w stylu glamour jest dobór odpowiedniej palety kolorów, która połączy wszystkie elementy wystroju. Aranżacja wnętrz powinna rozpocząć się od wybrania barwy przewodniej i dostosowanej do niej palety barw, a także koloru kontrastowego. Najczęściej architekci decydują się na stonowane i subtelne beże, biel, róże, fiolety, a nawet szarości czy czekoladowe brązy, przełamane mocnymi i nasyconymi barwami.

Wzory dobierać należy w zależności od bazowej kolorystyki i mebli – bogato zdobione meble lub mocno nasycone kolory współgrają z minimalistycznymi wzorami, a minimalistyczne meble i stonowane barwy pozwalają na dobór ekstrawaganckich wzorów, które zagoszczą na tkaninach lub ścianach.

Rozproszone oświetlenie

Projektanci wnętrz zwracają uwagę na rozważny dobór oświetlenia, ponieważ odgrywa ono niezwykle ważną rolę. Dobrze dostosowane oświetlenie nada pomieszczeniu wyjątkową aurę. Kryształowe żyrandole – słusznie kojarzone ze stylem glamour – rozpraszają światło, nadając wnętrzu blasku i klasy. Kryształowy żyrandol może zawisnąć w różnych, nawet nietypowych miejscach. Świetnie sprawdzi się zarówno w salonie czy sypialni, jak i w kuchni, garderobie i łazience.

Oświetlenie nadaje wnętrzu elegancki ton i jako istotny element wystroju powinno współgrać z motywem przewodnim pomieszczenia. Srebrne lub złote stelaże i podstawy lamp mogą zostać połączone z kryształowymi kloszami lub abażurami nasyconymi kolorem przewodnim. Przykłady ciekawych projektów wnętrz w tym stylu znaleźć można na stronie znanej warszawskiej pracowni architektonicznej Tissu Architecture – https://Tissu.pl.

Glamour tkwi w szczegółach

Należy zachować szczególną rozwagę przy doborze odpowiednich ozdób. Mają one współgrać z wystrojem i nadawać mu szykownego wykończenia. Złote i srebrne bibeloty i ramki na zdjęcia czy białe świece dopełnią aranżację wnętra, a miękkie welurowe, atłasowe czy satynowe tkaniny sprawią, że stanie się ono przytulne i komfortowe. Przy doborze tkanin należy kierować się przyjętą paletą barw – zasłony czy narzuty mogą stanowić tło aranżacji lub wybijać się, przyciągając uwagę ciekawym wzorem lub intensywnym kolorem.