Ostatnie dekady były dla branży winiarskiej prawdziwą rewolucją, ponieważ w tym czasie doświadczyła ona mnóstwo niebagatelnych zmian. Jedną z nich jest bez wątpienia boom na wina musujące. Taki stan rzeczy ma miejsce przede wszystkim w związku ze zwiększeniem się ilości okazji do wzbogacenia swojego gustu winiarskiego o kolejne smaki. Włoskie Prosseco, hiszpańska Cava oraz francuskie wina musujące wytrawne — co warto o nich wiedzieć?

Prosseco i nie tylko — wloskie wina musujące o niepowtarzalnym smaku

Włochy nieustannie słyną z tytułu światowego lidera produkcji wina — również tego z bąbelkami. Choć największą sławą cieszy się Prosseco, to warto wiedzieć, że to nie wszystko, co oferuje Italia. Innymi winami musującymi z Włoch, które zasługują na uwagę, bez wątpienia są wina Franciacorta oraz wiele innych, jak na przykład wino Pinot Noir Rose Brut.

Cava — wino musujące prosto z Hiszpanii

W kwestii hiszpańskich win musujących prym wiedzie bez wątpienia Cava. To kataloński specjał, który otrzymywany jest metodą szampańską. Co więcej, to wino musujące produkowane jest głównie w okolicach Barcelony ze szczepów takich jak Xerello, Macabeo, Parellada czy Chardonnay.

Innym specjałem Hiszpanii jest Sangria Solegria, która jest słodkim koktajlem winnym z dodatkiem ekstraktów z cytrusów. Wybornie smakuje solo, jak i w towarzystwie przekąsek, deserów czy serów pleśniowych.

Francja druga po Italii w aspekcie win musujących — co trzeba spróbować?

Jeśli chodzi o wina musujące francuskie to na uwagę bez wątpienia zasługuje Vouve Clicquet Champagne Brut. To klasyczny specjał z Szampanii, cechujący się niepowtarzalnym, cenionym od pokoleń, charakterem. Zachwyca ono aromatami mirabelki, brzoskwini, gruszki, tostów, a także wanilii. Dość intensywna kwasowość potęguje orzeźwiające właściwości tego wina musującego.

Osoby poszukujące bardziej luksusowego trunku powinny spróbować Perrier-Joulet Belle Epoque Champagne. To królewski specjal, który jest wręcz prawdziwą rzadkością. Powstaje on w limitowanych ilościach dla najbardziej wymagających koneserów. Cechuje go zapach świeżych owoców i białych kwiatów, jak i również subtelne nuty imbirowe. To francuskie wino musujące jest harmonią smaków w czystym wydaniu. Co więcej, koneserzy mówią o nim, że jest zarówno przyjemne kwaskowe, jak i jedwabiste i okrągłe.