Inhalacje to sprawdzona metoda wspomagająca leczenie chorób układu oddechowego. Dziś w sklepach możemy znaleźć szeroki wybór elektronicznych inhalatorów, które znacznie ułatwiają przeprowadzanie inhalacji i jednocześnie zwiększają ich skuteczność. Kto powinien rozważyć zakup takiego urządzenia?

Czym jest inhalacja i w jakich schorzeniach pomaga?

Inhalacja to metoda terapii polegająca na dostarczaniu leku drogą wziewną (metoda nebulizacji). W zależności od potrzeb do inhalacji można stosować nie tylko leki i antybiotyki, ale również sól fizjologiczną. Ta metoda leczenia stosowana jest najczęściej przy przeziębieniach, chorobach górnego i dolnego układu oddechowego, alergiach oraz przy astmie oskrzelowej. Inhalacje stosuje się też przy leczeniu chorób przewlekłych, takich jak mukowiscydoza oraz rozstrzenie oskrzeli.

Na czym polega nebulizacja za pomocą inhalatora?

Większość osób doskonale zna inhalacje parowe, do których wykorzystuje się olejki eteryczne i zioła. Metoda ta różni się znacznie od nebulizacji z użyciem inhalatora – urządzenie rozbija cząsteczki płynu w taki sposób, że są one mniejsze niż cząsteczki pary i przez to docierają głębiej do płuc. Ponadto wysoka temperatura stosowana w inhalacji parowej niszczy cząsteczki leków i tym samym taka terapia jest mniej skuteczna.

Komu niezbędny jest inhalator?

Inhalator to niezbędne urządzenie w domu każdego rodzica. Wiele leków dla dzieci podaje się właśnie drogą wziewną. Układ immunologiczny rozwija się do około 12. roku życia, a do tego czasu dzieci są szczególnie narażone na choroby górnego i dolnego układu oddechowego. Nie oznacza to jednak, że inhalator dla dorosłych jest zbędny. Urządzenie to przydatne jest w leczeniu objawów alergii i astmy oskrzelowej, a ponadto nawilżają drogi oddechowe.

Na czym polega inhalacja solą fizjologiczną?

Sól fizjologiczna jest substancją bardzo często stosowaną do inhalacji. Sprawdza się zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce. Doskonale nawilża i oczyszcza górne drogi oddechowe, co jest szczególnie ważne zarówno w okresie jesienno-zimowym, jak i przy zapobieganiu alergii. U osób cierpiących z powodu przeziębienia, kataru, kaszlu, czy astmy oskrzelowej stosowanie inhalacji przynosi sporą ulgę. Nebulizacja solą fizjologiczną ułatwia usuwanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Inhalator dla dorosłych jest więc bardzo przydatnym urządzeniem, które może pomóc nam zarówno w zapobieganiu, jak i w leczeniu wielu dolegliwości.