Piękny uśmiech osoby spotkanej przypadkowo na ulicy potrafi nas zaintrygować, a nawet sprawić, że podejdziemy do niej i spróbujemy nawiązać jakiś kontakt. Białe, zadbane zęby to także oznaka nie tyle co statusu, ile tego, że dana osoba dba o swój wygląd i swoje zdrowie. Mimo to wiele osób nadal boryka się z problemem przebarwionych zębów. Jak wybielić zęby?

Po pierwsze: zacznij unikać niektórych produktów

Zęby mogą tracić swój naturalny, biały kolor na skutek wielu czynników. Jednym z nich jest nadmierne spożywanie niektórych produktów spożywczych. Do najpopularniejszego z nich należy kawa; jej częste picie może powodować przebarwienia (podobnie jest w przypadku mocnej, czarnej herbaty). O ile jednak oba napoje nie są jeszcze stosunkowo groźne dla naszych zębów, o tyle negatywne zmiany szybko zauważymy np. w momencie, gdy zaczynamy palić papierosy. Popularna używka wpływa zresztą nie tylko na powstawanie przebarwień na zębach, ale także np. na pogorszenie się kondycji skóry i jej szarzenie. Na zęby źle wpływa również jedzenie słodyczy.

Dbaj o właściwą higienę jamy ustnej

Przebarwienie zębów często jest wynikiem zaniedbań związanych z pielęgnacją jamy ustnej. Konieczna jest odpowiednia higiena – jej podstawą jest szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie (a także wymiatanie resztek z powierzchni międzyzębowych). W ten sposób zapobiegamy gromadzeniu się resztek pożywienia, co mogłoby doprowadzić np. do próchnicy.

Jak wybielić zęby? Poznaj najpopularniejsze metody

Jest kilka metod wybielania zębów. Najprostszą jest zakup pasty z czarnego węgla (lub innej pasty wybielającej) i regularne stosowanie jej podczas mycia zębów. Drugą popularną opcją jest nałożenie pasków wybielających, które można samodzielnie kupić i – zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania – umieścić na zębach. Wszyscy, którzy marzą o olśniewająco białym uśmiechu powinni jednak pomyśleć o profesjonalnym zabiegu w gabinecie dentystycznym; dotyczy to zwłaszcza osób, które mają już znaczne przebarwienia.