Chore zatoki to coś znacznie poważniejszego niż zwykły katar. Przeważnie zaczyna się od kichania, jednakże mimo upływu kolejnego tygodnia zatkany nos i męczący katar ciągle nie dają za wygraną. W takim przypadku choroba najczęściej przenosi się głębiej, właśnie do zatok. Jak zatem leczyć zapalenie zatok i jakie środki stosować?

Rola zatok w organizmie człowieka

Zatoki przynosowe są to jamy powietrzne, które łączą się z jamą nosa poprzez otwory w jej ścianie bocznej. Wyróżniamy 4 rodzaje zatok:
• czołowe,
• szczękowe,
• klinowe,
• sitowe.
Zatoki pełnią wiele funkcji w naszym organizmie. Są one odpowiedzialne za nawilżanie, oczyszczanie oraz ogrzewanie wydychanego powietrza oraz biorą również udział w emisji głosu i odbieraniu dźwięków. Zatoki chronią ponadto oczodoły jak i nasz mózg, zwiększając wytrzymałość kości twarzoczaszki.

Przyczyny i objawy zapalenia zatok

Zapalenie zatok odnosi się do stanu zapalnego oraz obrzęku błony śluzowej, co powoduje blokadę ujścia zatok do jamy nosowej i utratę możliwości ewakuowania się wydzieliny. Powoduje to oczywiście jej nadmierne gromadzenie się.
Przyczyn zapalenia zatok jest wiele. Mogą powodować je wirusy, bakterie lub grzyby. Najczęściej chore zatoki są wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych, nieprawidłowego leczenia lub reakcji alergicznych. Problemy z zatokami są również częstszą przypadłością u osób z wadami anatomicznymi, takimi jak skrzywienie przegrody nosa.

Objawy zapalenia zatok to przede wszystkim bóle głowy u nasady nosa i po jego obu stronach, zwłaszcza przy pochylaniu się oraz odchylaniu głowy, zatkany nos oraz występowanie wydzieliny spływającej po tylnej ścianie gardła. Ponadto, zapaleniu zatok może towarzyszyć utrata węchu, osłabienie, gorączka i bóle szczęki.

Sposoby na chore zatoki

Nieleczone zatoki mogą prowadzić do wielu poważnych powikłań takich jak zapalenie gałki ocznej, a nawet zapalenie mózgu, dlatego też wizyta u lekarza i podjęcie odpowiednich kroków powinno odbyć się niezwłocznie. Co pomaga na zapalenie zatok?

W początkowej fazie choroby pomocne mogą okazać się domowe sposoby, takie jak:
• kompresy z soli przykładane do czoła, które wspomagają oczyszczanie nosa,
• nawadnianie organizmu dużą ilością wody, co pomoże w nawilżeniu śluzówki,
• inhalacje dróg oddechowych przy pomocy inhalatora lub z wykorzystaniem miski z gorącą wodą oraz olejków eterycznych,
• płukanie zatok (irygacja) solą fizjologiczną lub wodą morską – specjalne zestawy można kupić w aptekach,
• nawilżanie suchego powietrza,
• stosowanie sprawdzonych leków obkurczających błonę śluzową (Modafen, Ibuprom Zatoki czy Metafen Zatoki).
Niestety, nie zawsze proste i domowe sposoby oraz stosowanie preparatów farmakologicznych są skuteczne i wystarczające. W przypadku często powracającego problemu chorych zatok konieczny może okazać się zabieg operacyjny. Najczęściej stosowana jest obecnie endoskopowa operacja zatok. W przypadku skrzywienia nosa lekarz może zalecić septoplastykę, natomiast polipy w nosie i zatokach będą podstawą do wykonania polipektomii.