Dziecko to oczko w głowie każdego rodzica. Opiekunowie każdego dnia dbają o prawidłowy rozwój swoich pociech, zapewniając im jednocześnie największe bezpieczeństwo. Pielęgnacja skóry najmłodszych to ważna kwestia, która potrafi przysporzyć sporo problemów. Skóra dziecka jest niesamowicie delikatna i skłonna do podrażnień czy alergii. Jak wybrać najlepszy preparat dla naszych najmłodszych? Jak powinien wyglądać skład kosmetyków dla dzieci? Podpowiadamy poniżej.

Skład kosmetyków dla dzieci

Kosmetyki dla dzieci powinny charakteryzować się prostotą. Im bardziej prostszy skład, tym lepiej. Najlepiej, żeby składniki użyte do produkcji były pochodzenia naturalnego, z pewnego źródła, w jak najmniejszym stopniu przetworzone. Kosmetyki dla dzieci powinny być pozbawione sztucznych barwników i zapachów. Ważne, aby podczas zakupów dokładnie analizować skład oferowanych produktów. Producenci bardzo często zapewniają na etykiecie o bezpiecznym produkcie dla naszych najmłodszych, tymczasem w składzie znajduje się mnóstwo sztucznych składników, które mają tendencję do wysuszenia i podrażnienia skóry dziecka. Czytając skład danego produktu, należy pamiętać, że rozpoczyna się on od składników, których jest najwięcej, aż do składnika którego stężenie jest najmniejsze.

Odpowiednia pielęgnacja to podstawa

Jeśli już wybierzemy dla naszego dziecka kosmetyk z odpowiednim składem, należy przyjrzeć się nawykom pielęgnacyjnym. Jak pielęgnować skórę dziecka od pierwszych dni życia? Wbrew powszechnym przekonaniom noworodka wystarczy kąpać dwa–trzy razy w tygodniu, aby nie zaburzyć naturalnej bariery skórnej. Dopiero kiedy dziecko staje się bardziej samodzielne i ruchliwe, czyli kiedy zaczyna raczkować, należy zwiększyć częstotliwość kąpieli w tygodniu. Jak powinna być przygotowana prawidłowa kąpiel? Temperatura otoczenia powinna mieć około 24–25°C. Woda przygotowywana do kąpieli powinna być zbliżona do 36,6°C. Pierwsze kąpiele noworodka powinny trwać około 3 minut. Dobór kosmetyków do naszej kąpieli jest kluczowy. Pamiętaj, aby nie wybierać na sam początek emolientów, jeśli dziecko nie ma żadnych problemów skórnych. Warto postawić na całkowitą naturalność i dodać do kąpieli np. olej ze słodkich migdałów. Idealnie nawilży skórę naszego maleństwa.

Rutyna

Dla świeżo upieczonego rodzica sytuacja życiowa diametralnie się zmienia. Wszystko jest nowe i nieznane. Początki bywają najtrudniejsze, dlatego najważniejsze, żeby zachować spokój i opanowanie. Praktyka umożliwi wybór kosmetyków dla twojego dziecka, które będzie odpowiadało jego indywidualnym preferencjom. Twoje zadanie to wybór produktów z naturalnym składem i obserwacja dziecka.