Snowboard to dyscyplina dająca wiele radości i satysfakcji z jazdy, ale nie da się ukryć, że jest to również aktywność obarczona pewnym ryzykiem związanym z możliwością upadku, a co za tym idzie – doznania kontuzji. Częścią ciała, którą szczególnie powinniśmy chronić przed urazami, jest głowa, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat znaczenia, rodzajów i wyboru kasków snowboardowych.

Chroń głowę na stoku

Wypadek na stoku może przytrafić się zarówno początkującemu adeptowi snowboardu, jak i doświadczonemu zawodnikowi, dlatego tak ważne jest, by każdy snowboardzista posiadał odpowiednie akcesoria ochronne, w tym przede wszystkim kask. Trzeba bowiem pamiętać, że głowa jest newralgiczną częścią ciała, której uszkodzenie może mieć bardzo poważne, niekiedy wręcz dramatyczne konsekwencje. Na stoku nie trudno o tego typu urazy, czy to podczas wykonywania akrobacji, czy na skutek zderzenia z innymi zawodnikami. Z tego względu kask powinien być niezbędnym elementem wyposażenia każdego snowboardzisty. Dzięki niemu możliwa jest bowiem amortyzacja na wypadek przewrócenia się na stoku i upadku na twarde podłoże bądź uderzenia głową ostrą krawędź. Istnieje jeszcze dodatkowy plus noszenia kasku podczas jazdy, a mianowicie chodzi tu o ochronę głowy przed zimnem.

Jak wybrać dobry kask snowboardowy?

Aby kask dobrze pełnił swoją funkcję ochronną, powinien być wykonany z mocnego, wytrzymałego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne materiału. W tym celu wykorzystuje się dwie powłoki – twardą na zewnątrz, wykonaną np. z poliwęglanu zapewniającego niewielki ciężar sprzętu oraz miękką, piankową warstwę wewnątrz, która odpowiada za absorbowanie wstrząsów. Poza tym kask powinien również posiadać przyjemną w dotyku wyściółkę, która zapewni komfort noszenia, wentylację, a także dodatkowe akcesoria, takie jak klipsy do gogli, nauszniki oraz system regulacji.

Modnie od stóp do głów

Istnieje jeszcze jedna zaleta noszenia kasku snowboardowego, a mianowicie możliwość urozmaicenia stylizacji i podkreślenia swojego stylu. Bogaty asortyment kasków dostępnych np. w sklepie snowboardowym Boardslide z siedzibą w Krakowie umożliwia dopasowanie tego nakrycia głowy do reszty stroju, tworząc modne kombinacje. Na szczególną uwagę zasługują designerskie kaski snowboardowe, które staną się prawdziwą ozdobą i wizytówką zawodnika. Niektóre modele dostępne są w zestawie z goglami, co gwarantuje pełne dopasowanie pod względem kolorystyki i wzornictwa. Odpowiednio dobrany kask to „must have” dla każdego, komu zależy na bezpiecznym i dającym satysfakcję pobycie na stoku.