Rośliny uprawne często wydają dobre plony nawet na glebach piaszczystych. Ważne jednak, aby tereny miały wystarczające zaopatrzenie w wodę, która wraz ze słońcem jest esencją ich wzrostu. W przypadku nasion gryki również jest to ważne, jednak ma ona duże zdolności pobierania składników odżywczych nawet w trudnych warunkach. Jak powinna wyglądać uprawa gryki i jaka gleba będzie dla niej najlepsza?

Najlepsza gleba do uprawy nasion gryki – czy może być piaszczysta?

Według wielu opinii i obserwacji nasiona gryki lubią gleby o strukturze lekkiej, które są bogate w wartościowe składniki odżywcze. Ważnym czynnikiem jest oczywiście nawodnienie, które daje gwarancję udanego plonu. Pomimo że, jak każda roślina uprawna, gryka preferuje jak najlepsze warunki do wzrostu – toleruje ona także tereny o niższej zasobności w składniki pokarmowe. Gryka ma bowiem silnie rozwinięty system korzeniowy, który umożliwia pobór składników z głębokich partii gleby.

W praktyce oznacza to, że przy odpowiedniej pielęgnacji siew gryki na terenach piaszczystych może być bogaty w plony, jednak zapotrzebowanie na wodę będzie w tym przypadku bardzo duże i należy je spełniać w zależności od etapu wzrostu tej rośliny. W takich warunkach gryka wymaga nawet dwukrotnie więcej wody niż pszenica.

Warto więc w miarę możliwości wybierać gleby kompleksu żytniego:

  • bardzo dobrego,
  • dobrego,
  • słabego.

Wybór podłoża o kompleksie bardzo słabym może skutkować złymi plonami z uwagi na słabe nawodnienie takich terenów. Aby nabyć nasiona gryki najwyższej jakości, warto wybrać np. Małopolską Hodowlę Roślina Spółka z o.o. z Krakowa.

Optymalny odczyn gleby do siewu gryki i ewentualne nawozy

Gryka najlepiej wzrasta w glebach o pH zbliżonym do obojętnego, jednak jest też w pewnym stopniu odporna na kwaśny odczyn w ziemi. Należy jednak pamiętać, że roślina ta źle znosi parametry sięgające poniżej 5 pH i w takim przypadku należy zastosować odpowiedni nawóz wapniowy, który zapobiegnie nadmiernie kwaśnej glebie. W przypadku słabej przyswajalności pierwiastków w danym gruncie należy także użyć nawozów fosforowych, magnezowych, azotowych i potasowych w odpowiednich dawkach.

Inne czynniki ważne podczas uprawy gryki

Poza wyborem odpowiedniej gleby, podczas uprawy gryki ważne są także czynniki związane z terminem jej siewu. Jeśli bowiem odbędzie się on w niekorzystnej aurze, może się okazać, że nawet najlepszej jakości ziemia nie będzie wystarczająca. Grykę najlepiej więc siać pomiędzy 10 a 30 maja, umieszczając nasiona około 2-3 cm pod powierzchnią ziemi na glebach zwięzłych lub 5 cm na lżejszych i suchych.