Łupież to bez wątpienia wstydliwy problem, z którym niemal każdy zmagał się chociaż raz. Złuszczony naskórek skóry głowy osadza się na włosach, a nierzadko także na ubraniach. Jeśli się pojawi, warto szybko reagować – dla własnego komfortu (zarówno fizycznego jak i psychicznego). Jak pozbyć się łupieżu?

Przyczyny i objawy łupieżu

Łupież stosunkowo nietrudno rozpoznać; najczęściej dostrzegamy go na włosach, na których osadza się w postaci małych, białych płatków. Dodatkowo możemy zauważyć u siebie wzmożone swędzenie skóry głowy. Przyczyną pojawienia się łupieżu są drożdżopodobne grzyby, które zaczęły się gwałtownie namnażać. Najczęściej dochodzi do tego w momencie, gdy organizm jest osłabiony, brakuje nam niektórych mikro- czy makroelementów (np. cynku) lub gdy cierpimy na wzmożony łojotok (co jest typowe np. dla osób nastoletnich). Co ciekawe, łojotok jest jednocześnie jednym z objawów łupieżu. Choroba dotyka najczęściej dzieci (w wieku 6-10 lat), nastolatki i młodych dorosłych (do 25. roku życia). Znacznie rzadziej łupież występuje u osób starszych. Ze statystyk wynika również, że z łupieżem częściej zmagają się mężczyźni.

Jak pozbyć się łupieżu? Najlepsze sposoby

Jeśli mamy do czynienia z tzw. łupieżem suchym (czyli opisanym wyżej), to pierwszym krokiem powinno być sięgnięcie po szampon przeciwłupieżowy. Ważne jest również, by zadbać o odpowiednią pielęgnację – np. zdecydowanie lepiej jest unikać suszenia włosów suszarką z gorącym powietrzem. Należy też zastanowić się, czy podrażnienie skóry głowy nie wynika z mechanicznych zabiegów, takich jak chociażby peeling – w takim wypadku należy jak najszybciej zaprzestać podobnych czynności. W przypadku innych rodzajów łupieżu niezbędne mogą okazać się specjalne preparaty przepisane przez dermatologa; tak jest np. w przypadku łupieżu tłustego, który zazwyczaj jest objawem towarzyszącym innej choroby. Jeśli chodzi o domowe sposoby na łupież, to warto przede wszystkim sięgnąć po odpowiednie produkty spożywcze, takie jak ryby, mleko, sery czy oleje roślinne i włączyć je do diety. Oczywiście skutki nie będą natychmiastowe, ale właściwa dieta pozwoli zapobiegać nawrotom łupieżu.