W wielu branżach pakowanie produktów w kartony odbywa się na bardzo dużą skalę, a wówczas cenna jest niezawodność oraz wydajność pracy. Aby przyspieszyć cały proces niezbędne może okazać się wyposażenie firmy w zaklejarki do kartonów. To urządzenia, które powinny być niezawodne oraz dostosowane do różnych wielkości paczek. Wyjaśniamy, czym dokładnie są te maszyny oraz jaka jest ich rola.

Czym są zaklejarki do kartonów?

Zaklejarki lub kartoniarki są urządzeniami, które za pomocą specjalnej taśmy we właściwy sposób zamykają i zaklejają kartony. Dzięki temu zapobiegają dekompletacji ich zawartości i w znaczny sposób podnoszą wydajność, efektywność pakowania, a także kwestie logistyczne przewozu. Sprawdzają się szczególnie w firmach, w których jest bardzo dużo przesyłek o różnej wielkości i nie można pozwolić sobie na opóźnienia wynikające chociażby z ręcznego zabezpieczania kartonów.

Zaklejarki do kartonów są bardzo prostymi w obsłudze urządzeniami, wykonanymi z wytrzymałej stali nierdzewnej. W szybki sposób można ustalić wymiary kartonu, które zostają zapamiętane przez maszynę. Następnie określa się poziom nasmarowania taśmy pakowej, którą wkłada się do zaklejarki. Ostatecznie otrzymuje się solidne zabezpieczenie, którego nie da się oderwać.

O zaklejarkach do kartonów wypowiada się pracownik firmy Madejpak – dystrybutora maszyn pakujących: Na rynku występuje kilka rodzajów kartoniarek, które różnią się od siebie stopniem zautomatyzowania. Ponadto firmy oferują zaklejarki przeznaczone do różnych zadań: zaklejania kartonów o różnych wymiarach, zabezpieczenia poprzecznego lub w losowych seriach.

Rodzaje zaklejarek do kartonów

Stopień zautomatyzowania zaklejarek do kartonów pozwala wyróżnić takie modele, jak:

  • automatyczne – pozwalają na uzyskanie najwyższej wydajności i szybkości pakowania. W ciągu 1 minuty mogą zabezpieczyć nawet kilkanaście kartonów. Jedynym zadaniem osoby obsługującej maszynę jest wybranie wymiarów opakowania.
  • półautomatyczne – w zaklejarkach półautomatycznych samodzielnie ustawia się wymiary kartonu oraz podaje się go na taśmociąg. Przeznaczone są głównie do pakowania paczek o jednakowych wymiarach, jednakże ewentualna zmiana wymiarów nie jest problemem. Aby to zrobić, wystarczy odpowiednio ustawić prowadnice oraz wysokość głowicy.
  • ręczne – posiadają elektryczne sterowanie oraz możliwość wgrania programów pakowania. W tym modelu automatyzacja polega na odcinaniu przez maszynę taśmy, którą wystarczy lekko pociągnąć, aby zakleić karton. Aby ustalić odpowiednią długość paska oraz go nawilżyć, należy manewrować dźwignią znajdującą się z boku urządzenia.