W dzisiejszym artykule chcielibyśmy poruszyć kwestię rosnącej na popularności pracy w biurze co-workingowym. Tego typu miejsce ma wiele zalet, jednak nie jest biurem, w którym każdy będzie czuł się dobrze. Istotną kwestią jest tu specyfika branży oraz nasze prywatne preferencje. Sprawdź, jakie są plusy i minusy pracy w dzielonym biurze i zastanów się, czy to rozwiązanie jest właśnie dla Ciebie!

Co to jest biuro co-workingowe?

Co-working to przestrzeń do indywidualnej pracy z dostępem do współdzielonych powierzchni, takich jak kuchnia, toalety i pomieszczenie socjalne. Jest przeważnie alternatywą dla tradycyjnego biura oraz pracy z mieszkania czy kawiarni. Z tego rozwiązania bardzo chętnie korzystają freelancerzy oraz mniejsze zespoły, które potrzebują kreatywnego i tymczasowego miejsca pracy. Biuro co-workingowe cechuje się otwartą przestrzenią z biurkami w systemie hot desk lub z dostępem do biurek dedykowanych.

Zalety pracy w systemie co-workingowym

Należy niewątpliwie podkreślić oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ możemy optymalizować koszty wspólnie z innymi wynajmującymi. W cenę wliczony jest dostęp do kuchni, toalet i innych części znajdujących się na piętrze. W jednej fakturze przeważnie zawarte są wszystkie opłaty za czynsz, koszty eksploatacji i media.

Kolejną zaletą jest możliwość współpracy z ludźmi, którzy mogą w przyszłości stać się klientami lub partnerami biznesowymi. Networking to bardzo ważna kwestia, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców. Odpowiednia siatka kontaktów zwiększa szansę na sukces i powodzenie w prowadzeniu biznesu.

Warto również wspomnieć, że istnieje za niewielką dopłatą możliwość rejestracji firmy na adres biura. A to znacząco wpłynie na prestiż działalności, zwłaszcza jeżeli przestrzeń co-workingowa znajduje się w dobrej lokalizacji. O wiele lepiej wypadnie w oczach kontrahentów możliwość kierowania korespondencji na adres reprezentacyjnego biurowca. Klienci, których zaprosimy na spotkanie, poczują się o wiele lepiej, kiedy zaprosimy ich do Sali konferencyjnej, a nie prywatnego mieszkania. W większości przestrzeni co-workingowych są one dostępne 24/7.

Wady pracy w biurze co-workingowym

Główną wadą pracy w takim systemie będzie generowanie kosztów. Chodzi głównie o to, że każdy początkujący przedsiębiorca szuka maksimum oszczędności. Znacznie taniej prowadzi się działalność w mieszkaniu. Wynajmowanie biurka będzie dodatkowym kosztem, z którym należy się liczyć.

Nie każdemu będzie również odpowiadał brak prywatności, a to główna cecha co-workingu. Otoczenie ludźmi z innych branż może być zarówno zaletą, jak i wadą. Wszystko zależy od osobistych preferencji i upodobań. Niektórzy wolą pracę w ciszy i skupieniu i takim osobom nie polecamy tego rozwiązania.

Podsumowanie

Plusy co-workingu

 • możliwość współdzielenia przestrzeni,
 • prosty system rozliczania opłat,
 • odpowiednia ergonomia pracy, przystosowana do potrzeb pracowników,
 • elastyczność, możliwość wynajmu biura np. na kilka dni w miesiącu,
 • reprezentacyjna przestrzeń,
 • dobra lokalizacja,
 • dostęp do sali konferencyjnej,
 • ochrona budynku 24h,
 • networking, czyli system poleceń

Minusy co-workingu

 • utrudniona koncentracja,
 • ograniczona ilość miejsca na dokumenty,
 • ograniczona możliwość reprezentacji własnej marki,
 • brak prywatności,
 • wyższa cena niż prowadzenie działalności we własnym mieszkaniu.

Jeżeli szukasz idealnego rozwiązania dla swojej działalności, sprawdź ofertę biura do wynajęcia we Wrocławiu lub innych miastach. Być może znajdziesz korzystniejszą ofertę niż co-working. A jeżeli uważasz, że to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie, z pewnością w centrach większych miast znajdziesz reprezentacyjne biura co-workingowe.

zdjęcie: freepik.com