Prawidłowe sprawdzenie wymiarów okien jest bardzo istotne, w momencie, kiedy chcemy je wymienić. Jest to kwestia ważna, gdyż stanowi kluczowy element przy prawidłowym funkcjonowaniu nowych okien. Cel pomiarów zazwyczaj jest taki sam, wiąże się z chęcią dopasowania nowej stolarki okiennej, jednak sam proces może się różnić w zależności od tego, czy mierzymy okna, czy otwór okienny. W jaki sposób poprawnie dokonać wymiarów?

Dlaczego poprawne dokonanie wymiarów jest ważne?

Jak zmierzyć okno, aby uniknąć wszelkich problemów z funkcjonowaniem naszej stolarki okiennej? Na początku warto przedstawić wszystkie skutki, jakie wiążą się z dokonaniem błędnych pomiarów. Niepoprawnie zmierzone okno może prowadzić do złego montażu, który będzie powodował trudności przy otwieraniu i zamykaniu okna, a także może doprowadzić do zamakania ścian.

Niedokładne pomiary skutkują najczęściej zamówieniem zbyt dużego bądź zbyt małego okna. Kiedy do ościeży włożymy za duże okno, zabraknie miejsca na tzw. Luzy dylatacyjne, co wiąże się z koniecznością zastosowania niepełnego uszczelnienia, a to natomiast powodować może przeciekanie oraz powstawanie mostków cieplnych. Poważnym skutkiem jest również zakleszczanie i wyginanie ram ościeżnic i skrzydeł. Ta uwaga dotyczy przede wszystkim okien PVC, które pod wpływem ciepła mogą się rozszerzać.

Z kolei zamówienie zbyt małego okna powoduje pojawienie się zbyt dużych luzów dylatacyjnych. Dlatego w tym wypadku również nie będzie możliwe zapewnienie odpowiedniego uszczelnienia. Wówczas pojawią się szczeliny, przez które przenikać będzie wilgoć. Ciężko również do zbyt małego okna dobrać odpowiedni sposób jego zamocowania w otworze. Małe okno wiąże się także z mniejszym stopniem światła słonecznego w pomieszczeniu.

Jak poprawnie zmierzyć okno

Poprawne zmierzenie okien jest kwestią o tyle ważną, iż warto poprosić o pomoc specjalistę, aby mieć gwarancję, że wszystko zostanie dobrze wykonane i nie będziemy musieli martwić się wystąpieniem wyżej wymienionych skutków.

Istnieje jednak przypadek, w którym możemy bez większego problemu samodzielnie owego pomiaru dokonać. Ten przypadek to moment, w którym potrzebna nam wycena okna. Wówczas nawet przy popełnieniu błędu, różnica kilku centymetrów nie będzie miała większego wpływu na cenę całego okna.

Zmierzenie otworu pod okno do wymiany jest najłatwiejszym sposobem. Wystarczy zmierzyć szerokość otworu na samej górze, na środku oraz na dole. W taki sam sposób mierzymy wysokość, rozpoczynamy z lewej strony otworu, następnie na środku i na końcu z prawej. W przypadku różnicy wymiarów wybieramy ten najmniejszy.

Wymiana okien to dość złożony proces. Samo dokonanie wymiarów nie jest proste. Z tego względu warto powierzyć to zadanie specjalistą. Popełnienie nawet najmniejszego błędu może mieć wpływ na całokształt inwestycji, co również będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Producenci zawsze oferują specjalistyczną pomoc, z której warto skorzystać, aby uniknąć wszelkich mankamentów.