Relokacja maszyn to codzienność w branży budowlanej, ale również w branży przeprowadzkowej, kiedy to trzeba przenieść maszyny z jednego miejsca na drugie. Jest to proces wieloetapowy i bardziej skomplikowany, niż sam transport między zakładami pracy, czy magazynami. Korzystając z usług profesjonalnej firmy, zyskamy jednak pewność powodzenia całej operacji. W tym artykule dowiesz się, jak przebiega proces relokacji maszyn w praktyce!

Czym jest relokacja maszyn i kiedy ją się wykonuje?

Relokacja zaplecza maszynowego jest poważnym i dość skomplikowanym procesem, który wymaga wcześniejszego zaplanowania każdego z poszczególnych etapów oraz odpowiedniego przygotowania urządzeń do transportu.

Przeprowadzka maszyn jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem, dlatego podczas pracy kierujemy się doświadczeniem i precyzją. Dysponujemy odpowiednim zapleczem technicznym, które ułatwia pracę. Zajmujemy się nie tylko demontażem maszyn, ale również załadunkiem, rozładunkiem, jak i ich transportem. Ponadto ustawiamy maszyny w wyznaczonym przez Klienta miejscu – zauważa specjalista z firmy Global Service, która może się pochwalić dobrze wyposażonym zapleczem technicznym, które jest niezbędne do wykonania przeprowadzki linii technologicznych i relokacji maszyn.

Właściwe przygotowanie i zabezpieczenie firmowych maszyn to gwarancja braku uszkodzeń, które w innym przypadku mogłyby powstać podczas transportu. Przenoszenie sprzętu może mieć charakter wewnętrzny i zewnętrzny, czyli można przenosić maszyny wewnątrz danej firmy, a także poza obręb zakładu, miasta, a nawet kraju. Zupełnie inaczej wygląda przygotowanie maszyn do transportu drogą lądową, a inaczej niż podróżują drogą morską.

Jak przebiega proces relokacji maszyn?

Na proces relokacji maszyn składają się czynności, tj. demontaż maszyny i bezpieczne spakowanie jej elementów, dostawa do miejsca załadunku, załadunek, transport, rozładunek oraz montaż i podłączenie maszyny w dedykowanym miejscu. Jest to dość skomplikowane zadanie i trudne do wykonania w praktyce, dlatego warto zlecić je specjalistycznej firmie, która podejmie się kompleksowej realizacji wszystkich etapów zlecenia.

Praca nad relokacją i przeprowadzką firmy w Gdańsku powinna zacząć się od przygotowania miejsca, w którym dane urządzenia mają stanąć. Przy czym należy wziąć pod uwagę, czy w nowym miejscu dostępne są media niezbędne do działania maszyny lub, czy nośność i stan techniczny podłoża pod maszynę są odpowiednie. Przed przystąpieniem do relokacji należy dokładnie sprawdzić drogę, jaką przebędzie transportowana maszyna. Transport powinien odbywać się możliwie najkrótszą trasą, a maszyny powinny być dobrze zabezpieczone. Profesjonalne firmy do przeprowadzki linii technologicznych i relokacji maszyn używają rolek, platform transportowych, zestawów do przesuwania, podnośników, wózków widłowych, dźwigów i urządzeń załadowczych, suwnic, czy platform niskopodwoziowych.

Kolejność czynności związanych z demontażem maszyn powinny ściśle odpowiadać wymaganiom ich producenta, ujętym w dokumentacji technicznej. Jest to bardzo ważne dla prawidłowości działania tych maszyn. W przypadku bardzo skomplikowanych modeli dobrym pomysłem jest konsultacja z przedstawicielem ich macierzystej firmy, który udzieli niezbędnego wsparcia. Po dotarciu na miejsce docelowe należy przystąpić do rozładunku, zachowując przy tym te same procedury bezpieczeństwa, które obowiązywały przy załadunku.