Taras to miejsce, które musi być dobrze oświetlone. W końcu to właśnie tam, w ciepłe dni, spędza się sporo czasu, również o zmroku. A jednak dobrze zaplanowane oświetlenie zewnętrzne to sztuka i ogromne wyzwanie. Na szczęście sklepy oferują dziś coraz więcej ciekawych rozwiązań. Marzysz o pięknym tarasie? Koniecznie zainspiruj się naszym poradnikiem.

Dlaczego oświetlenie tarasu jest tak ważne?

Taras stanowi w wielu przypadkach przedłużenie pokoju dziennego, zwłaszcza jeśli jest on sporych rozmiarów i istnieje możliwość płynnego przejścia z salonu na nawierzchnię zewnętrzną – na przykład za pomocą przesuwnych drzwi. A skoro z tej przestrzeni korzysta się często, to wybór dobrego oświetlenia jest bardzo istotny.

Chodzi o to, by stworzyć miłą i relaksującą atmosferę, ale w grę wchodzą również kwestie widoczności i bezpieczeństwa – tłumaczy ekspert ze sklepu swiatlo-cienie.pl.

Oświetlenie tarasu – popularne rodzaje lamp

Na tarasach stosuje się następujące typy oświetlenia:

  • kinkiety,
  • reflektory,
  • lampy stojące,
  • lampy wpuszczane,
  • plafony.

Pierwsze ze wspomnianych produktów mogą dawać na ścianie bardzo efektowne światłocienie lub równomiernie oświetlać przestrzeń wokół – wszystko zależy od wybranego modelu i typu przesłon.

Reflektory sprawdzają się w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu. Wspaniale podkreślają piękno roślin, ale równie dobrze nadają się do skierowania na ścianę lub sufit. Dzięki temu oświetlają otoczenie światłem odbitym. Takie lampy dają stosunkowo dużo światła, zatem są polecane na przykład tym domownikom, którzy lubią spędzać na tarasie długie letni wieczory.

Do tarasów zadaszonych dobrze sprawdzają się plafony, które dobrze doświetlają przestrzeń, również podczas imprez plenerowych i grillów. To, co je wyróżnia, to duża dostępność wzorów i rozmiarów. Na rynku można spotkać modele bardziej tradycyjne, na przykład Helmet 71159 Faro, ale również takie w estetyce glamour.

Przyjemną atmosferę tworzą lampy wpuszczane, które generują subtelne, delikatne światło. Nie oślepiają tak bardzo jak na przykład reflektory i dyskretnie rozpraszają mrok. Tego rodzaju oświetlenie zazwyczaj montuje się w nawierzchni tarasowej lub w podbitce zadaszenia tarasu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by lampy wpuszczane zainstalować również w pobliżu schodów prowadzących z tarasu do ogrodu.

Dodatkową grupę stanowią lampy stojące oraz solarne. Te pierwsze występują najczęściej w formie słupków umieszczanych na obrzeżach tarasu, z kolei te drugie montuje się tuż przy zejściu z tarasu, by doświetlały ścieżkę i ewentualne rośliny i jednocześnie nie pobierały energii elektrycznej z domowego zasilania.

Oryginalnym i bardzo modnym w ostatnich sezonach są girlandy – niezwykle efektowne, zapewniające bardzo klimatyczne światło.

Jak dobierać lampy na taras?

Najlepiej, gdy oświetlenie tarasu składa się z zespołu lamp różnego typu. Dzięki temu można tworzyć rozmaite scenografie świetlne na różne okoliczności. Poszczególne lampy mogą dzielić taras na stresy i powinny być uruchamiane kilkoma włącznikami

Warto pamiętać o tym, że oświetlenie tarasu nie może być zbyt intensywne.