Wygląd elewacji często przesądza o tym, jak odbierany jest cały budynek. Użyty na fasadzie materiał powinien więc oferować odpowiednią estetykę. Równie istotne jest właściwe zabezpieczenie murów przed wpływem warunków zewnętrznych. Wielu inwestorów zwraca jednak uwagę także na to, czy część prac przy wykonywaniu elewacji można łatwo wykonać we własnym zakresie. Elastyczne płytki klinkierowe wypadają znakomicie we wszystkich tych kategoriach.

Płytki klinkierowe na elewacje – czy warto układać je we własnym zakresie?

Budowa lub większy remont domu zawsze wiążą się ze sporymi wydatkami – zarówno ze względu na konieczność zakupu potrzebnych materiałów, jak i pokrycia kosztów robocizny. Większość inwestorów zdaje sobie sprawę z tego, że szukanie oszczędności przez stosowanie tańszych, lecz gorszych zamienników nie jest dobrą strategią, ponieważ może odbić się na trwałości budynku i spowodować, że uzyskany efekt będzie daleki od oczekiwań. Sposobem na zmniejszenie ceny, którą przyjdzie w sumie zapłacić za całe przedsięwzięcie, może być wykonanie części prac budowlanych we własnym zakresie. Choć fachowej ekipy nie da się zastąpić przy wszystkich zadaniach, to wiele prac można przeprowadzić samemu, dysponując większymi lub mniejszymi umiejętnościami w zależności od skali trudności łączącej się z użyciem konkretnego materiału. Jedną z robót, której jest w stanie podjąć się niemal każdy, będzie ułożenie klinkierowych płytek elewacyjnych – podkreśla przedstawiciel firmy Haaksbergen, wytwarzającej elastyczne płytki klinkierowe Elastolith.

Wykończenie elewacji domu klinkierem to sposób na uatrakcyjnienie jego wyglądu i nadanie dobrych cech użytkowych. Klinkier od dawna uważany jest za materiał prestiżowy, stosowany na budynkach reprezentacyjnych – rezydencjach, siedzibach instytucji, urzędów czy firm. Jest wybierany zarówno wówczas, gdy ma posłużyć do wykończenia całej powierzchni murów zewnętrznych, jak i wtedy, gdy planuje się jego użycie tylko w wybranych miejscach np. w okolicy wejścia, przy oknach czy tarasie. Równie chętnie klinkier jest brany pod uwagę przy wykonywaniu ogrodzeń, elementów małej architektury i budowli towarzyszących. Poza korzystnymi własnościami wizualnymi klinkier jest także niezwykle trwały. Fasady pokrytych nim obiektów są odporne na warunki zewnętrzne i nie ulegają uszkodzeniom.

Elastyczne płytki klinkierowe są materiałem, który oferuje ciekawy i niepowtarzalny wygląd, będący rezultatem zastosowanej technologii produkcji, ponieważ lico płytek jest kształtowane ręcznie. Taka metoda wykańczania wyrobu sprawia, iż każda płytka nabiera zindywidualizowanego charakteru, a całość jest zróżnicowana. Klinkier elastyczny wyróżnia się niewielką masą, dzięki czemu można go użyć na każdym nośnym podłożu, także na ścianie dwuwarstwowej i ułożonym na nim dociepleniu z wełny mineralnej, styropianu lub płyt poliuretanowych. Ze względu na niewielką grubość płytek wynoszącą zaledwie od 3 do 6 mm ich metr kwadratowy wraz z systemowym klejem służącym jednocześnie jako fuga waży tylko około 7 kilogramów. Niska waga oraz prosty sposób montażu sprawia, że z ułożeniem płytek poradzi sobie każdy, nawet jeśli nie ma większego doświadczenia w podobnych pracach.

W jaki sposób układa się elastyczne płytki klinkierowe?

Elastyczne płytki klinkierowe są przyklejane w podobny sposób jak tradycyjne kafelki. Do montażu używa się dostarczanej przez producenta zaprawy klejowej, którą wykorzystuje się również jako materiał do wykonania spoin. Płytki klinkierowe na elewację można przyklejać na każde nośne podłoże, powinno ono być jednak wcześniej odpowiednio przygotowane. Powierzchnia musi być równa oraz nieco chropowata, należy usunąć z niej wszelkie osypujące się i ukruszone fragmenty i zabrudzenia. W przypadku, gdy chłonność będzie niewystarczająca, ściany należy zagruntować. Dla zachowania właściwego układu i linii prostej położenie kolejnych rzędów warto wyznaczyć przy pomocy zwykłego sznurka, który trzeba dobrze wypoziomować – w przypadku ścian o większej szerokości warto użyć dość długiej poziomicy.

Samo przyklejanie płytek jest dość proste. Zaprawę nanosi się powierzchnię ściany zębatą pacą tak, jak podczas montażu płytek ceramicznych. Trzeba pamiętać, że klej wiąże dość szybko, najlepiej nie pracować na powierzchni przekraczającej około metra kwadratowego. Płytki przykleja się, umieszczając je na warstwi