Każdy z nas może mieć swój gorszy lub lepszy dzień. Najważniejsze jest to, by się nie załamywać. Jeśli ktoś sam nie radzi sobie ze swoimi problemami, to na pewno bardzo potrzebne mu będzie wsparcie mentalne. Dzięki niemu można podnieść się z kolan.

Jak może wyglądać wsparcie mentalne?

Przede wszystkim okazując komuś wsparcie, musimy wiedzieć, czy to jest tylko jeden z jego gorszych dni, czy może depresja. Dlatego zawsze należy podchodzić do sprawy poważnie i nie bagatelizować złego samopoczucia. Może nam się tylko wydawać, że osoby z depresją cały czas odczuwają smutek i że zawsze można po nich poznać, że coś jest nie tak. Prawda jest taka, że przykładowo może to być choroba afektywna dwubiegunowa, czyli w niedługim odstępie czasu ktoś może być bardzo wesoły i bardzo smutny.

Czasem wystarczy naprawdę niewiele, by komuś pomóc i poprawić humor. Czasem wystarczy jedno słowo, uśmiech i pochwalenie za coś, aby druga osoba czuła się już bardziej doceniona. Należy zawsze mieć to na uwadze. Na tyle na ile jesteśmy w stanie, powinniśmy reagować samodzielnie.

Sytuacja może się także odwrócić i to my możemy potrzebować czyjegoś wsparcia. Czasami jeden gest życzliwej osoby, serdeczny uśmiech, słowo pocieszenia może zdziałać więcej niż tysiące prezentów. Wtedy właśnie można przekonać się o tym, jak cenna jest czyjaś obecność i jak bardzo potrzebne jest wsparcie mentalne drugiej osoby. Oprócz tego ważne jest wewnętrzne wyciszenie, długi spacer, sport i relaks, wtedy można szybciej odzyskać utraconą energię.

Wizyta u psychologa

W skrajnych przypadkach, gdy żadne wsparcie mentalne nam nie pomaga i nie wiemy, jak poradzić sobie z danym problemem, warto udać się po prostu do psychologa czy do psychiatry. Nie można się wstydzić w żadnym wypadku swojej słabości. To nieprawda, że na wizyty umawiają się tylko osoby z psychicznymi zaburzeniami, o czym są niektórzy przekonani. Psycholog pomoże każdemu, kto jest świadomy, że coś z jego umysłem dzieje się nie tak. Dobry lekarz może pokazać, jak samodzielnie być dla siebie takim wsparciem mentalnym.