Coraz częściej w katalogach lub na wizualizacjach widzimy modne zlewozmywaki wykonane z granitu albo ceramiki. Są one dostępne w wersjach: jedno-, półtora- lub dwukomorowych, kilku a – w zależności od producenta – nawet kilkunastu wariantach kolorystycznych i skrajnie różnych cenach. Czy to znaczy, że wyparły już zupełnie klasyczne stalowe modele? Nie, stalowe zlewozmywaki są nadal jednymi z najczęściej wybieranych. Co przemawia za ich zakupem?

Jeszcze do niedawna zarówno wyposażenie kuchni gastronomicznej, jak i domowej było nieco ograniczone. Wśród zlewozmywaków dominowały te wykonane ze stali, a dostępność granitowych, ceramicznych czy konglomeratowych określano jako niewielką. Jeżeli już dało się je kupić, to zazwyczaj sporo kosztowały, co powodowało, że decydowało się na nie stosunkowo niewiele osób. Dziś liczba modeli do wyboru możne przyprawić o zawrót głowy. Mimo to nadal bardzo chętnie kupowane są zlewozmywaki stalowe. Dlaczego przez cały czas cieszą się tak dużą popularnością?

Rodzaje zlewozmywaków stalowych

Przede wszystkim dlatego, że można je dostać w dowolnym kształcie i rozmiarze. Masz niewielką kuchnię i szukasz małego okrągłego zlewu? Na pewno w najbliższym sklepie z artykułami budowlanymi i do wykończenia wnętrz kupisz taki zlewozmywak wykonany ze stali. Potrzebujesz prostokątnego, dwukomorowego modelu najlepiej z dodatkowym ociekaczem albo kwadratowego montowanego inaczej niż na blacie? To także nie problem. Prowadzisz restaurację i chcesz wymienić zlew na większy? Modele stalowe dostępne są również w bardzo dużych rozmiarach przeznaczonych do profesjonalnego wykorzystania.

Czym różni się wyposażenie gastronomii od urządzeń stosowanych w domach? Gdzie kupić profesjonalne wyposażenie gastronomii i na jakie kwestie zwrócić uwagę przy wyborze? Sprawdź ofertę i inspiracje: https://comitor.pl

profesjonalne-wyposazenie-kuchni-02

Czy warto kupić zlewozmywak ze stali?

To nie jedyna zaleta zlewozmywaków stalowych. Druga to ich cena. Warto pamiętać, że wyposażenie kuchni nie musi być drogie. Zlewy wykonane ze stali są tak często wybierane nie tylko ze względu na szeroką ofertę modeli, lecz także na koszt ich zakupu. Ta zazwyczaj jest zdecydowanie niższa niż wersji granitowych. Poza tym kuchnia – wyposażenie przeznaczone do domu – zarówno w stylu nowoczesnym, jak i loftowym, minimalistycznym czy klasycznym bardzo dobrze wygląda ze stalowym zlewozmywakiem. To dość uniwersalne rozwiązanie, które można dopasować wielu wnętrz.

Inną zaletą zlewozmywaków stalowych jest odporność na wysoką temperaturę, silne detergenty oraz przebarwienia. Przy tym bardzo łatwo je wyczyścić. Profesjonalne wyposażenie kuchni powinno uwzględniać te cechy, ale są one równie istotne w domowych warunkach. Zwłaszcza, że urządzenia do domu lub mieszkania kupuje się raz na kilka lat.

A może jednak nie warto?

Czy zlewy stalowe mają jakieś wady? Jeżeli wybiera się modele na wysoki połysk trzeba bardzo uważać na zarysowania. W przypadku tradycyjnych wykonanych z matowej lub półmatowej stali ryzyko uszkodzeń mechanicznych jest dużo mniejsze, jednak nadal nie poleca się czyszczenia zlewozmywaków ostrymi zmywakami.