Kolka u nowonarodzonego dziecka jest dolegliwością, która potrafi doprowadzić do rozpaczy młodych rodziców. Przyczyn występowania kolek wskazuje się wiele. Na jej powstawanie wpływ ma niedojrzałość układu pokarmowego dziecka i przedostawanie się powietrza do jego brzuszka podczas procesu karmienia, z kolei nasilać mogą ją alergia na białko mleka krowiego lub nietolerancja laktozy. Co ciekawe naukowcy do dnia dzisiejszego nie umieją jednoznacznie stwierdzić jakie jeszcze czynniki wpływają na powstawanie kolki niemowlęcej. Istnieją jednak pewne metody mogące złagodzić przebieg kolki lub nawet ją wyeliminować.

Objawy kolki

Kolka zaczyna się zawsze nagle. Spokojnie leżący noworodek nagle zaczyna krzyczeć i podkurczać nóżki, jego buzia czerwienieje z wysiłku, a brzuszek jest twardy i napięty. Wszelkie próby uspokojenia malucha przez opiekunów pozostają bezowocne. Atak kolki może trwać nawet kilka godzin. Nic dziwnego, że spanikowani młodzi rodzice niejednokrotnie trafiają z cierpiącym maluszkiem do lekarza lub położnej, obawiając się, że dolega mu poważna choroba! Uspokajamy jednak. Kolka chorobą nie jest. Jest jedynie niezwykle nieprzyjemną dolegliwością, która z wiekiem ustępuje. Zanim to jednak nastąpi, warto zrobić wszystko aby ulżyć dziecku.

Sposoby na kolkę

Rodzic nie pozostaje jednak bez oręża w walce z kolką u dziecka. Można wiec zastosować ciepłe okłady na brzuszek, smoczek do butelki wymienić na antykolkowy lub też wybrać butelkę z systemem antykolkowym, pomocne jest również kładzenie dziecka na brzuszku, masaże i ćwiczenia wspomagające usuwanie gazów. Łagodząco działa noszenie dziecka w chuście, pojenie herbatką z kopru włoskiego, zaś jeśli wszystkie metody zawiodą można sięgnąć po farmakoterapię.

Butelki antykolkowe

Wybierając butelki i smoczki dla dziecka przyszli rodzice napotykają wiele ich rodzajów, co może prowadzić wręcz do dezorientacji. Rynek produktów dla małych dzieci jest ogromny co dotyczy także kwestii karmienia. Decydując się na zakup warto rozważyć zaopatrzenie się w butelkę antykolkową. Butelka taka posiada system odpowietrzania, który przyjmuje postać specjalnych rurek umieszczonych w butelce, bądź zaworu umieszczonego w smoczku. Smoczek do butelki z systemem odpowietrzania pozwala w prosty sposób wyeliminować jedną z głównych przyczyn powstawania kolek, to jest przedostawanie się pęcherzyków powietrza do brzuszka noworodka. Smoczek do butelki Lovi, Nuk lub Babyone zaopatrzony jest w specjalny zawór, przy pomocy którego usuwane jest powietrze z butelki. Od kilku lat zakup butelek i smoczków z systemem antykolkowym nie stanowi w Polsce problemu. Niemal każdy producent posiada w swoim asortymencie przynajmniej jeden taki model.