Pojęciem nietrzymania moczu, określa się każdorazowe mimowolne oddanie moczu, które odbywa się bez świadomości pacjenta. Na skutek pogłębiania się problemu, u niektórych może dochodzić do niemal całkowitego opróżnienia pęcherza. Przyczyny rozwoju dolegliwości mogą być bardzo zróżnicowane, podobnie jak stopień zaawansowania objawów jej towarzyszących. Aby odzyskać pełną lub częściową kontrolę nad pęcherzem, trzeba rozpocząć leczenie, którego rodzaj uzależniony jest zarówno od rodzaju czynnika wywołującego problem nietrzymania moczu, jak i samego przebiegu schorzenia. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Nietrzymanie moczu – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Przyjęło się uważać, że problem nietrzymania moczu przede wszystkim dotyczy osób starszych. Rzeczywiście odsetek zmagających się z utratą kontroli nad pęcherzem w tej grupie wiekowej jest zdecydowanie największy. Nie oznacza to jednak, że zaburzenia w oddawaniu moczu nie mogą pojawić się osób młodszych. W ich przypadku najczęściej występuje tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Ten rodzaj schorzenia zgodnie ze swoją nazwą rozwija się na skutek podejmowania zbyt wytężonego wysiłku fizycznego, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia mięśni dna miednicy i tym samym problemów ze świadomym oddawaniem moczu. W wyniku rozwoju wysiłkowego nietrzymania moczu pacjent zazwyczaj nieświadomie upuszcza zaledwie kilka kropel moczu (kropelkowe nietrzymanie moczu). Schorzenie to bardzo często pojawia się u kobiet w czasie ciąży, jak również u tych, które rodziły siłami natury. Inne przyczyny nietrzymania moczu u kobiet to m.in. – zmiany hormonalne, do których dochodzi w czasie menopauzy, a u mężczyzn – przerost gruczołu krokowego oraz przebyte interwencje chirurgiczne. Bez względu na przyczynę utraty kontroli nad pęcherzem dolegliwość ta zawsze wymaga skorzystania z pomocy lekarskiej oraz podjęcia właściwych metod leczenia.

Utrata kontroli nad pęcherzem – co dalej?

Pomimo tego, że już pierwsze objawy w postaci choćby jednorazowego mimowolnego oddania kilku kropel moczu powinny skłonić do konsultacji medycznej, przez wiele osób bywają one bagatelizowane nawet wtedy, kiedy przybierają na sile. Tymczasem lekceważenie problemu w rezultacie prowadzi do jego pogłębiania, co z kolei skutkuje nasileniem uciążliwych objawów i dalszym rozwojem dolegliwości. W przypadku wystąpienia pierwszych niepokojących symptomów, należy jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza, który na podstawie właściwie przeprowadzonej diagnozy zaleci dalsze metody postępowania. Zdarza się, że problem nietrzymania moczu ma charakter przejściowy. Wówczas zazwyczaj wystarczające do jego eliminacji okazuje się ograniczenia spożywania niektórych produktów o właściwościach moczopędnych lub też zaprzestanie zażywania leków o takim samym działaniu. Niekiedy problem z utratą kontroli nad pęcherzem udaje się ograniczyć wyłącznie za pomocą ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy. Innym zaś razem musi zostać dodatkowo zastosowane leczenie farmakologiczne. Zdarza się też, że do zminimalizowania uciążliwych dla pacjenta objawów potrzebna jest interwencja chirurgiczna. Ważne, aby przez cały, niejednokrotnie długotrwały proces leczenia, pacjent czuł się komfortowo, nawet podczas nasilenia objawów. Poczucie komfortu w każdej sytuacji jest bowiem jednym z warunków motywacji do podejmowania dalszego leczenia. Niezbędne do tego celu są środki higieniczne absorbujące mocz – wkładki i pieluchomajtki dla dorosłych. Obydwa rodzaje produktu świetnie sprawdzają się w zakresie zachowania higieny, zapewniając przyjemne uczucie suchości i świeżości. Wkładki mogą być stosowane przez osoby cierpiące na kropelkowe nietrzymanie moczu. Pieluchomajtki dla dorosłych natomiast przeznaczone są dla pacjentów, u których dochodzi do mimowolnego upuszczania większych ilości moczu.

Bibliografia

Drabczyk R., Nietrzymanie moczu, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, Data dostępu: 17.04.2019.