Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tutaj tętni całe rodzinne życie, przyjmowani są goście, a domownicy spędzają najwięcej czasu. Nic więc dziwnego, że projektując pokój dzienny zależy nam na tym, by zapewniał on jak największy komfort wszystkim lokatorom. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając okna do salonu?

Duże okna salonowe – popularny trend w designie

Coraz częściej można zauważyć, że ludzie skłaniają się ku dużym przeszkleniom. Nic dziwnego – wysokie okna panoramiczne dają gwarancję większej ilości światła dziennego, dzięki czemu nie jesteśmy skazani na sztuczne oświetlenie. Odpowiednio zaprojektowane okno podkreśla walory wnętrza, zmieniając sposób, w jaki postrzegamy kolory, fakturę ścian czy nawet cały wystrój.

Ponadto duże okna w salonie powiększają optycznie pomieszczenie i dają wrażenie otwartej przestrzeni. Dodatkowo świetnie sprawdzają się w przypadku domów położonych w pięknej okolicy, dając możliwość podziwiania każdego dnia cudownych, naturalnych krajobrazów z własnej kanapy.

Energooszczędność i dopasowanie

Decydując się na duże okno w salonie warto zadbać o odpowiednie dopasowanie go do pomieszczenia. Nie musimy być skazani na tradycyjne, prostokątne okna o standardowych wymiarach. Dobrze jest wyjść poza sztywne ramy i wraz z ekspertem od architektury wnętrza dopasować okna PCV, które spełnią nasze indywidualne potrzeby. Oznacza to nie tylko możliwość swobodnego dopasowania rozmiaru i umiejscowienia okien, ale także ich kształtu, koloru czy innych dodatków. Dobrze, jeśli stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi oscyluje w okolicach 1:5, a nawet 1:4.

Warto zadbać także o walory użytkowe. W końcu okna salonowe to elementy odpowiedzialne nie tylko za naturalne doświetlenie powierzchni, ale także izolację cieplną oraz akustyczną. Inwestując w dobrej jakości, energooszczędne okna PVC nie tylko nie będziemy generować dodatkowych strat ciepła, ale również możemy znacznie wpłynąć na bilans cieplny budynku oraz ograniczyć zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania pomieszczenia.

Przy zakupie należy zwrócić uwagę na współczynnik Uw zarówno dla ramy, jak i dla szyb, liczbę komór, pakietów szybowych, dodatkowe uszczelnienie profili oraz opcję mikrowentylacji. Dobrze jest zainwestować także w dobrej jakości ciepły montaż, wykonany przez specjalistów. To przełoży się na komfort wszystkich domowników oraz znacznie wpłynie na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Warto dodać, że dobra izolacja cieplna zwykle wiąże się również z izolacją akustyczną, co jest dodatkowo istotne, jeśli mieszkamy w ruchliwej okolicy.