Celem ginekologii estetycznej jest leczenie zmian w obrębie kobiecych miejsc intymnych, które utrudniają czerpanie przyjemności z życia seksualnego. Czasem stanowią one przeszkodę w wykonywaniu normalnych czynności. Ginekologia estetyczna dysponuje całym wachlarzem zabiegów, które pozwalają przywrócić pacjentkom psychiczną i fizyczną równowagę. Przedstawiamy najczęściej stosowane procedury.

Wskazania do zabiegów ginekologii estetycznej

Ginekologia estetyczna zajmuje się przede wszystkim korektą defektów w obrębie pochwy i sromu wywołanych przez naturalne porody czy menopauzę. Wskazaniem do tego rodzaju zabiegów są też wady anatomiczne. Odpowiednio dobrana terapia pozwala na zniwelowanie takich dolegliwości, jak:

  • nietrzymanie moczu spoczynkowe oraz wysiłkowe,
  • patologiczna suchość pochwy bądź jej luźność,
  • przerost warg sromowych mniejszych,
  • zrosty i blizny powstałe po nacięciu krocza.

Do gabinetów medycyny estetycznej najczęściej zgłaszają się kobiety, których życie seksualne jest niesatysfakcjonujące lub bolesne, np. wskutek przebytych porodów naturalnych, przechodzenia menopauzy, a najczęściej z powodu problemów wynikających z nietrzymania moczu. W ginekologii estetycznej chodzi nie tylko o przywrócenie narządom funkcji seksualnych. Niektóre defekty, np. przerost warg sromowych mniejszych, powodują ogromny dyskomfort również podczas wykonywania takich czynności, jak jazda na rowerze. Trwałe zmiany budowy pochwy czy warg sromowych w wielu przypadkach są przyczyną kompleksów.

Z ginekologii estetycznej może skorzystać każda kobieta, która ma taką potrzebę zdrowotną lub estetyczną, choć istnieją też przeciwwskazania do poszczególnych zabiegów. Przed zastosowaniem konkretnej terapii odbywa się konsultacja z ginekologiem, który rozstrzyga, czy zabieg może zostać wykonany.

Zabiegi ginekologii estetycznej

Ginekologia estetyczna wychodzi naprzeciw wielu potrzebom związanym z wyglądem i funkcjonowaniem kobiecej sfery intymnej. Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów ginekologii estetycznej, z których skorzystamy w warszawskiej Klinice Miracki, znajdują się:

  • Laserowe zwężanie pochwy – polega na podgrzaniu głębokich warstw błony śluzowej, czego efektem jest obkurczenie mięśniówki pochwy i namnożenie włókien kolagenowych, co przywraca elastyczność i naturalną sprawność mięśni pochwy. Zabieg niweluje luźność pochwy, problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Następuje również poprawa nawilżenia i ukrwienia śluzówki pochwy.
  • Rewitalizacja pochwy z wykorzystaniem radiofrekwencji QuadriPolarnej – polega na stymulacji procesów regeneracyjnych w tkance przy pomocy fal radiowych. Pomaga w leczeniu takich problemów, jak: suchość pochwy, dyspareunia (ból podczas stosunku), uczucie swędzenia i pieczenia, podrażnienie w obszarze pochwy i sromu, nawracające zapalenie pochwy lub pęcherza, łagodne wysiłkowe nietrzymanie moczu, zmniejszona czułość czy starzenie się pochwy.
  • Korekta warg sromowych wypełniaczem Neauvia Organic Intense Rose – polega na ostrzykiwaniu kwasem hialuronowym, który wpływa na poprawę poziomu nawilżenia warg sromowych i łechtaczki, ale także wzmacnia strukturę oraz poprawia ich jędrność i elastyczność. Wypełniacz umożliwia, m.in.: powiększenie warg sromowych, wyrównanie ich symetrii, leczenie lipoatrofii intymnej, a także waginoplastykę.

Dlaczego warto korzystać z zabiegów ginekologii estetycznej?

Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej są zazwyczaj mało inwazyjne i bezbolesne oraz nie wymagają długiej rekonwalescencji. Najczęściej wykonywane są przy użyciu lasera stworzonego specjalnie do zabiegów w obrębie delikatnych stref intymnych. Zwykle po terapii zalecana jest krótka, maksymalnie kilkutygodniowa abstynencja seksualna. Zabiegi ginekologii estetycznej niejednokrotnie przywracają pewność siebie i komfort psychiczny. Życie intymne staje się dużo bardziej satysfakcjonujące.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z warszawskiej Kliniki Miracki.