Biodynamiczny kalendarz rolników (kalendarz księżycowy) jest związany z wpływem kosmicznej siły na energię. Przy jego użyciu możemy odpowiednio zaplanować nasze prace w terenie tak, by nie wpływały na nie niekorzystnie np. prawa przyrody czy fazy księżyca. To powszechnie znany w rolnictwie sposób na to, by jak najlepiej wykorzystać możliwości naszego ogrodu. Warto więc zgłębić temat i planować ogrodowe prace na każdy miesiąc z pomocą biodynamicznego kalendarza rolników.

Biodynamiczny kalendarz rolników – o co z nim chodzi?

Biodynamiczny kalendarz rolników to coś, co przydaje się przede wszystkim – choć nie tylko – początkującym rolnikom i ogrodnikom. Jego wsparcie przy pracach ogrodowych to gwarancja zdrowych roślin o najlepszych wartościach odżywczych oraz wspaniałych walorach smakowych.

Mówiąc najprościej, biodynamiczny kalendarz rolników to pomoc w prowadzeniu prac rolniczych i ogrodowych w oparciu o zasady i prawa, jakie panują w przyrodzie. Wszystko powinno odbywać się zgodnie z naturą, by zapewnić nam zdrowe i wartościowe plony, a środowisku – pełną ochronę przed szkodami.

Nie sposób wskazać jeden kalendarz rolników, ponieważ jest on opracowywany rokrocznie i dostosowywany do aktualnej sytuacji. Wartości ulegają bowiem zmianom, a kalendarz musi być pod nie dopasowywany. Rok księżycowy składa się z 12 miesięcy księżycowych, trwających 27 dni. W tym czasie zmienia się rozwój roślin oraz rytm nadawany przez pogodę.

Podział biodynamicznego kalendarza rolników

Biodynamiczny kalendarz rolników jest podzielony na dni tygodnia. Możemy w nim znaleźć dokładne informacje o porze wschodu i zachodu słońca oraz znakach zodiaku. Całościowo taki kalendarz wyznacza nam harmonogram prac na roli i w ogrodzie, tak, by w pełni wykorzystać możliwości posiadanego terenu. Warto pamiętać o tym, że księżyc przebywa w gwiazdozbiorach, a każdy z nich zajmuje się rozwojem konkretnego fragmentu roślin.

Nie bez znaczenia w tego typu kalendarzu są również fazy księżyca. Mają one bezpośredni wpływ na prace w ogrodzie. Istnieją rośliny, które radzą sobie najlepiej, gdy zostaną zasiane w określonym czasie, zgodnym z fazami księżyca. Mogą one wpływać nie tylko na szybkość rozwoju roślin, ale przede wszystkim na ich jakość.

Pory roku w biodynamicznym kalendarzu rolników

Każdy miesiąc w biodynamicznym kalendarzu rolników ma znaczenie i jest czasem na inne prace. Warto wziąć to pod uwagę, by nasz teren był odpowiednio zaopiekowany i odwdzięczył się zdrowymi, wysokowartościowymi plonami.

W zimie warto zadbać przede wszystkim o ochronę roślin przed mrozami. To odpowiedni czas na poświęcenie uwagi domowym roślinom. Po roztopach można pomyśleć o sadzeniu w szklarniach.

Wiosną ważna jest dbałość o nawodnienie, bo to właśnie z nim wiąże się proces wzrostu. W kwietniu możemy rozpocząć prace pielęgnacyjne. Pamiętajmy o nawożeniu roślin jadalnych.

W okresie letnim przychodzi pora na wysiewy i sadzenie, a później zbiory. Należy zadbać o solidną ochronę roślin przed atakującymi je szkodnikami.

Jesień to czas na siew i magazynowanie owoców. Po pracach porządkowych rozpoczynamy przygotowania do okresu zimowego.