Planując budowę domu, warto od razu pomyśleć o zaprojektowaniu ogrodu, znajdującego się wokół domu. Ogród jest ozdobą każdego domu, miejscem odpoczynku, spotkań z rodziną, czy zabaw dzieci, dlatego wybór roślin oraz elementów małej architektury powinny być dobrze przemyślane.

Od czego zacząć planowanie zielonej przestrzeni?

Chcąc zaprojektować ogród, warto poszukać inspiracji- do wykorzystania są różnego rodzaju magazyny, katalogi, Internet, ogrody miejskie, parki, a także ogrody sąsiadów. Szukając idealnego pomysłu na ogród, trzeba przede wszystkim kierować się rodzajem gleby, która może przesądzić o tym, jakie rośliny znajdą się w ogrodzie. Warto przetestować kwasowość gleby, czyli jej pH, ponieważ niektóre rośliny preferują gleby kwaśne, a inne wapienne, czyli alkaliczne. Należy również zwrócić uwagę na stopień nasłonecznienia ogrodu- jest to również ważne przy ustalaniu, gdzie powinien znaleźć się taras.

Ogród można podzielić na kilka stref.

Gdy zostanie już ustalone, jakie nasadzenia będą najlepiej komponowały się w ogrodzie, przyszedł czas na narysowanie planu ogrodu. Jeżeli teren jest dość obszerny, warto zatrudnić architekta krajobrazu, który wykona profesjonalny projekt ogrodu. Aby ogród był funkcjonalny, a jednocześnie mógł zachwycać pięknymi zielonymi roślinami oraz trawnikiem, warto podzielić ogród na strefy. Najlepiej zacząć od usytuowania największych elementów architektury ogrodowej np. altany, huśtawki, czy obiekty wodne. Wtedy można oszacować, ile miejsca pozostało na inne elementy. Następnie, warto zaplanować, w jaki sposób będzie zagospodarowany teren, czyli gdzie będzie znajdowała się kostka brukowa, a gdzie trawnik. Kostka brukowa stanowi najczęściej komunikację pomiędzy różnymi strefami ogrodu. Najlepiej, aby w ogrodzie znajdowały się: altana lub miejsce na meble ogrodowe- stół i krzesła, miejsce na grill, domek na narzędzia, plac zabaw dla dzieci, kawałek trawnika wolnego od innych roślin, a także rabaty kwiatowe, miejsce na krzewy i drzewka.

Wykorzystując pergole, kratownice, czy trejaże z łatwością można podzielić ogród na części. Głównym zadaniem tych elementów jest podtrzymywanie roślin pnących oraz tych o zwisających pędach. Dzięki temu można wydzielić część ogrodu, w którym stanie ławka lub zasłonić te miejsca, które nie będą zbyt reprezentacyjne np. śmietnik. Poza tym pełnią one funkcję ochronną przed słońcem, zapewniając cień i przyjemny chłód w czasie lata. Trejaż, czyli ażurowa ściana z pnącą rośliną może służyć również do odgrodzenia się od sąsiadów. Chcąc podzielić ogród na strefy, można również wykorzystać donice lub murki. Sadząc rośliny w donicach, można w pewien sposób modelować ogród, w zależności od pory roku. Niektóre rośliny można po prostu zanieść na zimę do ogrodu zimowego lub zabudowany taras, aby ochronić je przed zmarznięciem.

Ogrody zimowe trzeba planować już na etapie budowy domu.

Ogród zimowy najlepiej zaplanować już podczas projektowania domu, ponieważ ważne jest, czy ogród będzie ogrzewany, czy nie oraz, czy będzie to samodzielna budowla, czy taras. Należy również odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką funkcję ma pełnić ogród zimowy.

Decydując się na oranżerię, ogrzewanie będzie zbędne, ponieważ jest to miejsce, w którym rośliny jedynie zimują- tutaj wystarczą jedynie szyby. Oranżeria pełni również funkcję ogrzewania całego domu, gdyż poprawia bilans cieplny budynku. Natomiast ogrody zimowe, które mają system ogrzewania, pełnią funkcję dodatkowego salonu, w którym rośliny grają główną rolę. Ogrody zimowe mogą również stanowić osobną budowlę lub można go zbudować na istniejącym już tarasie. W przypadku osobnej budowli, jeżeli ogród nie przekracza 25 m2 nie trzeba mieć pozwolenia na budowę, wystarczy jedynie zgłosić zamiar budowy w urzędzie gminy. Natomiast budowa ogrodu zimowego na tarasie jest ingerencją w budowlę, zatem uzyskanie pozwolenia jest konieczne. To dlatego warto zaprojektować ogród zimowy już na etapie planowania budowy domu.