Przez ostatnie lata zapotrzebowanie na opiekunów w Niemczech ciągle wzrasta. Podejmując pracę w tej branży, można spodziewać się atrakcyjnego wynagrodzenia oraz bonusów pieniężnych. Czy jednak każdy może pracować w niemieckiej opiece? Jakie trzeba mieć wykształcenie i kwalifikacje? Sprawdźmy.

Popularność pracy w niemieckiej opiece wzrasta

Społeczeństwo naszych zachodnich sąsiadów się starzeje. Oznacza to, że liczba osób potrzebujących całodobowej, specjalistycznej opieki będzie wzrastać. Dlatego popularność zawodu opiekunki seniora jest coraz większa. Szczególnym zaufaniem Niemców cieszą się Polki. Opiekunki z naszego kraju są uważane za pracowite i godne zaufania.

Warto wiedzieć, że praca w opiece w Niemczech niesie za sobą wiele satysfakcji. To fakt – obowiązki są trudne, a sama praca wymaga dużego poświęcenia. Niemniej jednak świadomość, że pomaga się drugiemu człowiekowi, jest bardzo budująca. Nie bez znaczenia są też wysokie kwoty wypłat. Sprawiają one, że praca opiekunki może być nie tylko jednorazową, sezonową przygodą, ale również sposobem na życie.

Obowiązki opiekunki w Niemczech

Niektórzy twierdzą, że opiekunka zajmująca się seniorami powinna mieć medyczne wykształcenie. Jest ono co prawda mile widziane, ale nie konieczne. Do wykonywania zawodu opiekuna niepotrzebne są studia kierunkowe ani kursy. Do pracy w opiece często zgłaszają się pielęgniarki i fizjoterapeuci – w ramach zajęcia dodatkowego. Jest im po prostu łatwiej na starcie, gdyż znają specyfikę pracy z chorymi czy starszymi osobami. Nie martw się jednak, jeśli nie masz wykształcenia medycznego. Szerszą wiedzę potrzebną do pracy zdobędziesz na kursach organizowanych chociażby przez Veritas. Pamiętaj, że jako opiekunka w Niemczech nie będziesz pełniła opieki medycznej na podopiecznym.

Jakie obowiązki na Ciebie czekają? Wszystko zależy od tego, w jakiej kondycji jest osoba starsza. Opiekunki zwykle wspierają seniora w codziennych czynnościach takich jak: ubieranie, mycie, poruszanie się, korzystanie z toalety. Niekiedy do ich zadań należy też prowadzenie gospodarstwa domowego, czyli gotowanie dla siebie i seniora, sprzątanie pomieszczeń, z których korzystają, sporządzanie listy zakupów lub wyjścia do sklepu. Opiekunka dotrzymuje też towarzystwa podopiecznemu i wypełnia jego wolny czas dostosowanymi do potrzeb aktywnościami. Jej głównym obowiązkiem jest bowiem utrzymanie seniora w dobrej kondycji psychicznej.

Kompetencje pracownika niemieckiej opieki

Chociaż do pracy w opiece w Niemczech nie jest potrzebne kierunkowe wykształcenie, to pewne kwalifikacje się przydadzą. Mile widziane jest doświadczenie w pracy z seniorami (może być to nawet opieka nad starszym lub chorym członkiem rodziny). Warto też wiedzieć, jak opiekować się osobą obłożnie chorą czy mającą problemy z poruszaniem się. Znajomość technik transferu lub asekuracji nieraz okazuje się konieczna. Dobrze jest też znać zasady pierwszej pomocy przedmedycznej i umieć je zastosować w praktyce.

Pamiętaj, że zawsze jest szansa na to, żeby podnieść swoje kwalifikacje. Wiele agencji oferuje możliwość uczestniczenia w kursach zawodowych. Na przykład w Veritas nie tylko dowiesz się, jak na co dzień opiekować się seniorem, ale też za darmo podszkolisz swój niemiecki. Inwestycja w rozwój zawodowy szybko się zwróci – będziesz otrzymywała lepsze oferty pracy w opiece w Niemczech. Już dziś sprawdź aktualne ogłoszenia i wybierz to, które najbardziej Ci odpowiada.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: Praca w opiece Niemcy.