Swędzące wykwity na skórze potrafią skutecznie utrudnić życie. Pokrzywka idiopatyczna jest jednym z najczęściej występujących schorzeń o podłożu alergicznym. Jak rozpoznać pokrzywkę idiopatyczną oraz co stosować w celu złagodzenia dolegliwości?

Pokrzywka idiopatyczna- przyczyny

Pokrzywka idiopatyczna (łac. urticaria idiopathica) ma podłoże alergiczne. U zdecydowanej większości pacjentów trudno jest określić dokładną przyczynę wywołującą ten objaw alergiczny. Przymiotnik „idiopatyczna” określa pokrzywkę o trudnej do zdiagnozowania przyczynie, często pojawiającą się spontanicznie. Do najczęstszych możliwych przyczyn pokrzywki idiopatycznej zaliczamy:

  • alergeny pokarmowe (mleko, orzechy, konserwanty, barwniki do żywności),
  • alergeny wziewne (pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza, zarodniki grzybów),
  • alergeny kontaktowe (lateks, nikiel, kosmetyki),
  • nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne,
  • leki (niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki),
  • infekcje grzybicze i wirusowe,
  • choroby autoimmunologiczne.

Pokrzywka idiopatyczna – objawy

Głównym objawem pokrzywki idiopatycznej jest pojawienie się na skórze bąbli pokrzywkowych. Są to zaczerwienione, nabrzmiałe zmiany, które występują punktowo, w małych skupiskach lub w formie jednej dużej zmiany. Bąble świadczą o reakcji organizmu na czynnik alergizujący. Organizm produkuje wtedy duże ilości histaminy, która jest odpowiedzialna za powstawanie m.in.: odczynów skórnych oraz kataru alergicznego.

Najbardziej dokuczliwym objawem pokrzywki idiopatycznej jest swędzenie. Objaw ten nasila się głównie w nocy. Pokrzywkę idiopatyczną dzielimy na dwa rodzaje:

  • ostry – znika samoczynnie w ciągu 24 godzin od pojawienia się bąbli
  • przewlekły – jest to uporczywe schorzenie, charakteryzujące się świądem, mogące trwać nawet 5 lat.

Pokrzywka idiopatyczna – leczenie

W przypadku objawów pokrzywki idiopatycznej utrzymujących się ponad 24 godziny, zalecane jest zastosowanie środków blokujących reakcję histaminową organizmu, potocznie zwanych lekami antyalergicznymi. Na rynku dostępna jest szeroka gama takich preparatów w formie tabletek lub syropów.

W leczeniu objawów pokrzywki idiopatycznej pomocne mogą być leki, zawierające chlorowodorek lewocetyryzyny, takie jak np.: Contrahist, Cezera, Ahist czy Levocedo.

Osobom, u których wystąpiła pokrzywka idiopatyczna, zaleca się również picie wapna musującego z dodatkiem kwercetyny oraz stosowanie okładów miejscowych z roztworu wodnego sody oczyszczonej. Niweluje to uciążliwe swędzenie bąbli pokrzywkowych i ogranicza drapanie się.