Codzienna opieka nad schorowanym, niesamodzielnym seniorem bardzo często jest ponad siły rodziny – w takich sytuacjach warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnej opiekunki dla osób starszych. Podpowiadamy, jak wybrać kogoś, komu bez obaw i w pełnym zaufaniu będziemy mogli oddać pod opiekę bliskiego nam seniora.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie wykształcenie powinna posiadać opiekunka osób starszych,
  • w czym może pomagać seniorowi opiekunka,
  • na jakie cechy charakteru opiekunki zwracać uwagę.

Opiekunka dla seniorów to osoba, która pomaga im w codziennym funkcjonowaniu. Zakres obowiązków opiekunki może być bardzo różny – w zależności od potrzeb seniora i jego rodziny, ale także wiedzy, umiejętności oraz wykształcenia opiekunki. Inne wymagania będzie miał prywatny dom opieki, w którym odbywa się fachowa rehabilitacja seniorów, a inne – osoby, które potrzebują dla rodzica kilkugodzinnego towarzystwa na czas ich obecności w pracy.

Profesjonalna opieka dla seniora

Jeszcze niedawno opieką nad seniorami w domach spokojnej starości, DPS-ach czy innych placówkach publicznych i prywatnych zajmowały się osoby z rozmaitym wykształceniem. Uznawano bowiem, że do zajmowania się seniorami nie potrzeba wielkich umiejętności czy specjalistycznej wiedzy. Na szczęście w ostatnich latach się to zmieniło.

Bez względu na to, czy opiekunki do pracy poszukuje DPS, gminny dom spokojnej starości, prywatna placówka organizująca pobyty dzienne i pobyty stałe dla seniorów, czy też osoba prywatna – odpowiednie wykształcenie jest sprawą kluczową. Opiekunką seniorów może więc zostać osoba, która ukończyła odpowiedni kurs albo szkolenie, absolwent szkoły policealnej lub zawodowej w zawodzie: opiekun osoby starszej. Często zajmują się tym również byłe pielęgniarki czy opiekunki środowiskowe.

W czym pomoże opiekunka dla seniora?

W zależności od tego, czy miejscem pracy opiekunki jest dom opieki – np. taki jak znajdująca się w Warszawie nowoczesna i doskonale wyposażona Willa Łucja – czy też dom rodzinny seniora, a także od stanu zdrowia i potrzeb pacjenta, praca opiekunki może obejmować:

  • pomoc seniorowi w wykonywaniu codziennych obowiązków: sprzątaniu, gotowaniu, robieniu zakupów, opłacaniu rachunków,
  • załatwianie spraw poza domem (wykup recept, wizyta na poczcie, organizowanie transportu na turnusy rehabilitacyjne dla seniorów),
  • organizowanie wolnego czasu podopiecznego (spotkania z rodziną i znajomymi, wyjścia do teatru czy na spacery),
  • kontrolę nad prawidłowym, systematycznym przyjmowaniem przepisanych lekarstw,
  • pomoc w utrzymywaniu higieny osobistej (potrzeby fizjologiczne, mycie ciała, mycie głowy, pielęgnacja skóry i paznokci),
  • zmiana opatrunków, kontrola pompy insulinowej, zmiana worków stomijnych i urostomijnych,
  • robienie zastrzyków, podawanie insuliny, mierzenie ciśnienia i poziomu glukozy we krwi,
  • rehabilitację dla seniorów,
  • karmienie.

Jak więc widać, opiekunka osób starszych musi posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu takich dziedzin, jak socjologia, psychologia, medycyna, pielęgniarstwo, a czasem nawet fizjoterapia. Przydatne mogą być też kursy pierwszej pomocy, resuscytacji oddechowo-krążeniowej, a także prawo jazdy.

Idealna opiekunka, czyli jaka?

Oczywiście konkretne umiejętności oraz profesjonalna wiedza to nie wszystko. Równie ważna jest osobowość opiekunki. Chodzi m.in. o przyjazne, życzliwe usposobienie oraz empatię. Pomimo faktu, że osoba starsza w wielu aspektach funkcjonowania jest już niesamodzielna i potrzebuje wsparcia, pozostaje jednak człowiekiem o indywidualnym charakterze, przyzwyczajeniach, czasami drobnych dziwactwach. Ważne, by opiekunka traktowała seniora z wyrozumiałością i szacunkiem.

Osoba zawodowo zajmująca się opieką nad seniorami powinna być sumienna, obowiązkowa oraz godna zaufania. Nie ma nic złego w tym, że poprosimy kandydata lub kandydatkę o dokumenty potwierdzające wykształcenie czy referencje od byłych pracodawców – osoba profesjonalna i wiarygodna nie będzie miała żadnych problemów ze spełnieniem takiej prośby