Zaczerwieniona skóra, wysoka podatność na czynniki zewnętrzne i wszechobecne pajączki – z takimi problemami zmaga się na co dzień wiele kobiet. Jak skutecznie poradzić sobie z cerą naczynkową, która wymaga z naszej strony szczególnej pielęgnacji? Oto kilka zasad, których warto się trzymać.

Jak rozpoznać cerę naczynkową?

Wrażliwa na cały szereg czynników zewnętrznych cera naczynkowa wymaga szczególnej troski przez cały rok. Latem niemal każdego dnia narażona jest na promieniowanie słoneczne, natomiast zimą wysoce szkodzą jej chłód i suche powietrze. Naczynka krwionośne, które położone są płytko pod powierzchnią skóry, szczególnie łatwo rozszerzają się pod wpływem niesprzyjających czynników zewnętrznych, takich jak wysoka temperatura, wiatr, klimatyzacja czy nawet ostre potrawy – w efekcie obserwujemy powstawanie tak zwanych „pajączków”. Jak sobie z nimi radzić? Przede wszystkim konieczne jest właściwe rozpoznanie – nie każda kobieta zmagająca się z problemem zaczerwienionej skóry jest posiadaczką cery naczynkowej. Zazwyczaj jednak nie mamy co do tego wątpliwości. Jeżeli towarzyszą nam wrażliwość i suchość skóry, ponadto na policzkach i przy skrzydełkach nosa pojawiają się czerwone niteczki, należy zastosować działania charakterystyczne dla ochrony delikatnej cery naczynkowej.

Cera naczynkowa – jak prawidłowo o nią dbać?

Istnieje cały szereg profesjonalnych zabiegów, które skutecznie pozbędą się problemu rozszerzonych naczynek. Zanim jednak po nie sięgniemy, powinnyśmy skoncentrować się na podstawowych zasadach pielęgnacji skóry. Przede wszystkim każdego dnia należy zadbać o staranny demakijaż z wykorzystaniem łagodnego żelu do cery wrażliwej. Kiedy oczyścimy skórę, możemy zastosować na nią kosmetyki do cery naczynkowej, takie jak np. Redblocker, AA Help czy Dermika. Niektóre kremy pełnią dodatkowo rolę filtra przeciwsłonecznego, co może okazać się przydatne nie tylko latem. Równie istotne są preparaty zawierające wyższe stężenie substancji skutecznie wzmacniających naczynka – dobrze mieć w swojej kosmetyczce specjalistyczne serum i regularnie stosować dopasowane do naszego typu cery peelingi i maseczki. Zastosowanie właściwej pielęgnacji to jeszcze nie wszystko – warto, w miarę możliwości, unikać całego szeregu czynników zaostrzających objawy: wystrzegać się wizyt w solarium i w saunie, spożywania gorących napojów oraz wszelkich drażniących kosmetyków. Należy pamiętać, że niewłaściwa dieta również może w znacznym stopniu pogorszyć stan cery – warto więc poświęcić jej na co dzień więcej uwagi.