Łazienka jest pomieszczeniem, które przede wszystkim powinno spełniać wymogi funkcjonalności. Utarło się powszechnie, że łazienka musi być po prostu praktyczna. W pogoni za użytecznością tego wnętrza nie zapominajmy, że może być ono jednocześnie urządzone w sposób stylowy i niebanalny.

Podstawowe wskazówki

Podstawową kwestią, jaką należy rozważyć, kiedy zaczynamy projektować łazienkę, jest to, jakich materiałów użyjemy do pokrycia ścian i podłogi. Oczywiście najbardziej praktycznym rozwiązaniem będą płytki ceramiczne. Łatwo się je czyści oraz nie absorbują wody. Nie musimy jednak stawiać na monotonne barwy płytek, które możemy zobaczyć w prawie każdej łazience. Stylowym łazienkowym dodatkiem może być na przykład jedna ściana pokryta kontrastującymi płytkami czy ciekawa mozaika z płytek nad lustrem. Dodatkiem mogą być także elementy drewniane, jednak warto pamiętać, aby wybrać drewno, które dobrze znosi wilgoć. Odwiecznym dylematem jest również kwestia wyboru pomiędzy prysznicem, a wanną. Jeśli mamy wystarczającą ilość miejsca, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie wanny połączonej z prysznicem.

Wyposażenie łazienki

Niezbędnym elementem w każdej łazience jest lustro. Najlepiej umieścić je nad umywalką. Dzięki zamontowaniu dużego lustra nasza łazienka optycznie będzie wydawać się większa, co przyda się szczególnie w małych pomieszczeniach. Dodajmy do tego jeszcze kinkiet nad lustro, a kącik do wykonywania makijażu przez każdą kobietę będzie właściwie gotowy. Jeśli nie możemy przeznaczyć na pralnię odrębnego pomieszczenia, warto umieścić pralkę w łazience. Jeśli umiejętnie ją zabudujemy, nie będzie widoczna. Ważną rolę w łazience odgrywa również oświetlenie. Najczęściej stosowane jest oświetlenie przysufitowe i jest to praktyczne rozwiązanie, ale nie warto na tym poprzestawać. Dobrze naświetlona powinna być na przykład przestrzeń przy lustrze. Warto zainwestować we wspomniany już wcześniej kinkiet nad lustro. Możemy zdecydować się również na klimatyczne oświetlenie np. wokół wanny, które może dawać ciepłe, relaksujące światło. Jednak pamiętajmy, aby lampy przysufitowe czy kinkiet nad lustro wyposażyć w żarówki dające chłodniejsze, bardziej zbliżone do naturalnego światło.