Bezpieczeństwo w miejscu pracy to absolutna podstawa – dlatego powinniśmy być świadomi ewentualnych zagrożeń. W wielu sytuacjach jednym z nich może być zatrucie gazem. W celu jego uniknięcia, należy korzystać ze sprzętu pozwalającego na stałą kontrolę jego stężenia w powietrzu.

W wielu branżach zagrożenie zatruciem wpisuje się niestety w ryzyko zawodowe. Pracownicy straży pożarnej, wodociągów czy robót kanalizacyjnych muszą stale zachowywać czujność – na szczęście mają do dyspozycji urządzenia, które umożliwiają im ciągłą kontrolę sytuacji. Najbardziej uniwersalnym z nich jest detektor wielogazowy, alarmujący o każdym odchyleniu od normy. Tego typu miernik jest w stanie dostarczyć nam informacji o stężeniach kilku określonych gazów w powietrzu – ich ilość będzie różna w zależności od stopnia zaawansowania sprzętu i wrażliwości jego czujników. Możemy być pewni, że tego typu aparatura jest niemal bezawaryjna i charakteryzuje się stosunkowo długą żywotnością. Sensory zachowują pełną czujność przez cały okres ich stosowania, dzięki czemu nie musimy martwić się o skuteczność i regularność pomiarów.

To, jaki detektor wielogazowy powinniśmy wybrać, zależy przede wszystkim od branży, w jakiej pracujemy. Podczas gdy w górnictwie najbardziej będzie interesować nas stężenie tlenków węgla i azotu, strażacy muszą uważać przede wszystkim na obecność czadu. Tego typu urządzenie doskonale sprawdzi się także w przemyśle. Przed wyborem modelu najlepiej dostosowanego do naszych potrzeb, warto zorientować się, czy na pewno będzie w stanie wykryć wszystkie gazy potencjalnie zagrażające naszemu zdrowiu i życiu. Detektor wielogazowy najwyższej jakości musi być ergonomiczny i umożliwiać jasny odczyt, niepozostawiający swoim użytkownikom absolutnie żadnych wątpliwości. Zaleca się wybór czujnika z systemem alarmu oddziałującego na najróżniejsze zmysły – wizualnego, akustycznego i wibracyjnego. Dzięki niskim kosztom jego eksploatacji i trwałości możemy być pewni, że jest to inwestycja na długie lata.