Sucha i popękana skóra – z takimi objawami mierzy się bardzo dużo osób. Walka z nadmiernym przesuszeniem skóry, przede wszystkim na dłoniach i na stopach może być bardzo trudna jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich kremów i innego rodzaju preparatów z apteki, na pewno będziemy mogli sobie z tym problemem szybko poradzić. W artykule opisujemy, jakie są najczęstsze przyczyny suchości skóry oraz jakie preparaty z apteki mogą być najbardziej skuteczne i najszybciej przynieść nam ulgę.

Jakie mogą być przyczyny przesuszenia i pękania skóry?

Prowadząca do pękania skóry suchość to nie tylko problem natury estetycznej. Tego typu objawy sprawiają, że tracimy pewność siebie, a w przypadku popękanej skóry na stopach, możliwe jest także powstanie problemów z poruszaniem się. Prowadząca do popękania skóry suchość może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej jednak jest pochodną niewystarczającej pielęgnacji oraz działaniem czynników atmosferycznych. Trzeba zauważyć, że sucha skóra dłoni jest objawem, który najczęściej można u siebie zaobserwować wtedy gdy na dworze robi się chłodniej, czyli gdy nadchodzi jesień, a później zima. Do przesuszenia skóry dłoni może też dojść na skutek kontaktu z detergentami, do którego dochodzi podczas sprzątania lub zmywania. Oprócz tego przesuszenie skóry może być również efektem jej częstego moczenia. Bardzo ważnym czynnikiem, który może mieć wpływ na przesuszenie skóry jest też spożywanie zbyt małej ilości płynów, które prowadzi do odwodnienia organizmu lub niewłaściwa dieta, która nie jest w stanie dostarczać do organizmu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.

Jakie miejsca na dłoniach i stopach są szczególnie narażone na popękanie?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Aptekawsieci.pl: W przypadku dłoni takimi miejscami są przede wszystkim zgięcia i opuszki palców. Bardzo często objawy suchości skóry są też obecne na skórze między palcami oraz wokół paznokci. W przypadku stóp natomiast suchość skóry jest szczególnie uciążliwa i często obecna na piętach. W ich przypadku tego typu problemy są tym bardziej uciążliwe, że skóra na piętach jest znacznie grubsza i jednocześnie bardziej narażona na podrażnienia podczas chodzenia i stania.

W jaki sposób można przeciwdziałać takim objawom?

Oprócz unikania sytuacji i czynności, które mogą powodować nadmierne przesuszanie się skóry, bardzo dobrym zwyczajem jest stosowanie odpowiednich kosmetyków i dermokosmetyków, które spowodują, że skóra stanie się lepiej nawilżona. Kosmetyki i dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji przesuszonej skóry to przede wszystkim różnego rodzaju kremy, które zawierają w składzie witaminę A i E, aloes, mocznik lub pentenol. Wszystkie te składniki sprawiają, że skóra robi się bardziej nawilżona i nie ma już ryzyka, że zacznie pękać.

Najczęściej stosowanym rodzajem kosmetyków są kremy do suchej skóry. Charakteryzują się one niską ceną i dużą skutecznością działania. Mając problem z suchą skórą dłoni warto jest kupić sobie kilka takich kremów i trzymać je w różnych miejscach w swoim domu, tak żeby mieć zawsze do nich dobry dostęp. Bardzo dobrym rodzajem kosmetyków na suchą skórę są też maści witaminowe. Ich stosowanie skutkuje nie tylko dobrym nawilżeniem skóry, ale także chroni ją przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. W maściach witaminowych znajdują się przede wszystkim witaminy A, E i F, które dodatkowo sprzyjają regeneracji skóry i naskórka.