Wiele osób zmaga się z problemem tłustej cery. Nadmiar sebum na naszej skórze wyglądać może często nieestetycznie, szczególnie jeśli problem dotyczy również twarzy. Tymczasem odpowiednia pielęgnacja może przynieść znaczącą poprawę wyglądu naszej skóry.

Skóra tłusta – charakterystyka

Posiadacze cery tłustej zmagają się z nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe. Rozmieszczone są one niemal na całej powierzchni naszej skóry. Przez intensywne wydzielanie łoju nasza cera świeci się i wygląda nieatrakcyjnie. Nadmierna produkcja sebum doprowadza do innych nieprzyjemnych konsekwencji – powoduje powstawanie licznych wyprysków. Cera tłusta charakteryzuje się również widocznymi z daleka zaskórnikami. Najczęściej problem tłustej skóry dotyczy nastolatków. Nie oznacza to jednak, że nie dotyka on osób dorosłych. Jest przyczyną wielu kompleksów, szczególnie u osób w wieku dojrzewania. Jednak skóra tłusta to nie tylko minusy. Jest ona mniej podatna na podrażnienia spowodowane mroźną temperaturą bądź silnym wiatrem. Posiadacze cery suchej trudno znoszą tego rodzaju warunki atmosferyczne. Skóra tłusta ponadto wolniej się starzeje. Dzięki niej przez długi czas możemy szczycić się gładką buzią, bez widocznych zmarszczek.

Jak pielęgnować tłustą cerę?

Najważniejszym elementem pielęgnacji dla osób posiadających skórę przetłuszczającą się jest jej oczyszczanie. Powinno ono być wykonywane niezwykle dokładnie, aby usunąć nadmiar sebum z twarzy. Łój zgromadzony na naszej skórze sprzyja bowiem powstawaniu wyprysków. Dlatego też dokładnie myjmy naszą skórę twarzy, nie tylko wieczorem, ale również rano. Pomocny w tym okaże się odpowiednio dobrany żel do mycia twarzy. Powinniśmy wybierać więc z tych dogłębnie oczyszczających. Pamiętajmy jednak, że jeśli posiadamy skórę przetłuszczającą się, to nasz żel do mycia twarzy nie powinien nadmiernie jej wysuszać. Wbrew powszechnie panującym mitom, cerę tłustą również należy nawilżać. Dlatego każdego ranka oraz wieczorem używajmy delikatnego kremu nawilżającego. Ważne jest, aby nie zapychał on naszych porów, ponieważ sprzyja to rozwojowi trądziku. Raz w tygodniu wykonajmy peeling złuszczający, dzięki któremu pozbędziemy się martwego naskórka. Pamiętajmy jednak, że żaden kosmetyk, którego używamy – żel do mycia twarzy , krem, czy peeling nie powinien zawierać w swoim składzie alkoholu. Działa on na skórę podrażniająco.