Ból brzucha u dziecka bardzo często ma charakter czynnościowy, dlatego jego diagnostyka nie należy do najprostszych. W większości wypadków wymagana jest konsultacja lekarska, dokładnie przeprowadzony wywiad i zlecenie stosownych badań, by potwierdzić lub wykluczyć ewentualne schorzenia.

Czynnościowy lub przewlekły ból brzucha u dziecka

Charakter czynnościowy bólu brzucha u dzieci wpływa na to, że w badaniach laboratoryjnych nie zostają ujawnione żadne odchylenia. Bardzo dokładnej diagnostyki wymagają jednak sytuacje, gdy dolegliwości bólowe mają charakter przewlekły. Niestety pojawiające się regularnie, w znacznym stopniu zaburzają prawidłowe funkcjonowanie dziecka, jego rozwój i sprzyjają wielu ograniczeniom.

Konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, jeśli ból brzucha u dziecka to tylko jeden z objawów, a towarzyszą mu gorączka czy bóle stawów. Ponadto wymienia się tak zwane „czerwone flagi”, które wymagają wyjaśnienia. Mowa o takich objawach, jak ból, który wpływa na budzenie dziecka w nocy, występowanie biegunki z domieszką krwi lub śluzu, zmniejszenie masy ciała lub zahamowanie wzrostu masy ciała. Do „czerwonych flag” zalicza się również dodatni wywiad rodzinny uwzględniający choroby przewodu pokarmowego.

Z wymogiem interwencji chirurgicznej lub nie

Rozmaite schorzenia mogą stanowić przyczynę bólu brzuchu u dziecka. Część z nich nie wymaga interwencji chirurgicznej. Mowa między innymi o zatruciach pokarmowych, zaparciach, dyspepsji, zakażeniach pasożytniczych, chorobie wrzodowej, refluksie, kolce niemowlęcej czy alergii pokarmowej. Interwencji chirurgicznej wymagają za to schorzenia, takie jak zapalenie wyrostka robaczkowego oraz wgłobienie.

Jeśli ból brzucha u dziecka pojawia się sporadycznie, nie jest silny, a do tego nie występują inne objawy, z powodzeniem można radzić sobie ziołami i preparatami aptecznymi, które uśmierzają tak powstałe dolegliwości. Bardzo często ból odczuwany jest przez malucha ze względu na kolkę czy złą dietę, a gdy w badaniach nie występują żadne nieprawidłowości, takie doraźne środki są wystarczające.