Kreatywność to niezwykle pożądana w obecnych czasach cecha. Używa się jej do tego, by wykonać „coś z niczego” lub znacznie uprościć sobie pracę. W jaki sposób odkryć ją u siebie? To bardzo proste. Wystarczy tylko trzymać się kilku zasad, które pomogą nam w odkryciu tej cechy u siebie. Przed nami kilka znanych nauce i potwierdzonych w praktyce sposobów.

Im coś nas bardziej interesuje, tym lepiej się nad tym pracuje

Porada ta wydaje się oczywista, ale jest to w 100% prawda. Im bardziej jesteśmy zainteresowani daną tematyką, tym bardziej produktywni jesteśmy. Niestety, większość firm nie przyjmuje tego do wiadomości i nie pozwala nam wprowadzać własnych modyfikacji do wykonywanych procesów. O tym, jak bardzo rozwijanie własnych pomysłów wpływa na jakość naszej pracy, może świadczyć m.in. firma Google. To właśnie dzięki pracownikom, którzy mogli rozwijać swoje własne pomysły, powstały takie produkty jak Gmail czy Google News.

Odpowiedni balans między samotnością a przebywaniem w towarzystwie

Według psychologów najlepsze pomysły mamy wtedy, gdy pracujemy nad nimi samodzielnie. W ten sposób możemy popuścić wodze wyobraźni bez potrzeby zwracania uwagi na innych. Zasada ta działa jednak tylko i wyłącznie na etapie tworzenia się idei. Jeśli chcemy rozwinąć nasz pomysł, powinniśmy poszukać osób o podobnych zainteresowaniach, które pomogą nam rozwinąć i dopracować projekt.

Odpowiednie ułożenie miejsca pracy

Każdy powinien być panem miejsca swojej pracy. Najlepsze są małe pokoje, z wydzielonymi segmentami. Pozwala nam to zapanować nad swoim terytorium, jednocześnie mogąc przebywać w grupie. Samo stanowisko pracy powinno być oddzielone od innych, a na biurku powinien panować bałagan. Badania wskazują, że kreatywność działa najlepiej wtedy, kiedy otacza nas nieporządek. Dzięki temu dużo łatwiej jest zwrócić uwagę na nowe rzeczy, ignorując przy okazji te standardowe rozwiązania.

Dużo ruchu to postawa

Wszędzie piszą, że „Ruch to zdrowie” Nie inaczej jest w przypadku naszej kreatywności. Wysiłek fizyczny potrafi naprowadzić nasze myśli na nowe tory. Ćwiczenia pozwalają umysłowi uzyskać dostęp do nowych pomysłów, które chowają się w podświadomości. Badania przeprowadzone przez angielskich naukowców potwierdzają tę tezę. Kreatywność osób po sesji z ćwiczeniami fizycznymi była dużo większa niż w przypadku ludzi, którzy od dłuższego czasu przebywają w spoczynku. Oznacza to, że czasem dobrze jest przerwać pracę i zająć się uprawianiem sportu. Nawet 10 minut aktywności może naprowadzić nasze myśli na zupełnie nowe tory.

Sen jest niezbędny do prawidłowej pracy mózgu

Badania wskazują, że zwykła, krótka drzemka może być jednym z najlepszych sposobów na poprawienie swojej kreatywności. Sen zbiera do kupy wspomnienia i poprawia pamięć. Moment, w którego trakcie pojawiają się senne marzenia, większa zdolność do rozwiązywania problemów. Jednym z najlepszych pomysłów jest więc podniesienie się z łóżka jak najwcześniej i zabranie się za pracę. Moment wybudzania to najlepszy okres na to, by wymyślić coś niezwykłego.

Muzyka w tle

Słuchanie delikatnej i cichej muzyki może wpływać na częstotliwość naszych fal mózgowych. Podobnie jest ze światłem. Obecność koloru zielonego i niebieskiego w naszym otoczeniu potrafi zdziałać cuda.

Pisanie odręczne

W dobie komputerów mało kto pisze już odręcznie. Okazuje się jednak, że notatki i zapiski wykonywane za pomocą długopisu lub ołówka znakomicie trenują umysł. Rysowanie na papierze aktywuje dużo więcej obszarów w mózgu niż zwykłe stukanie w klawisze komputera. Samo odstawienie komputera również może być dobrym sposobem na przełamanie codziennej rutyny.

Zmęczenie wcale nie jest takie złe

Wbrew pozorom, opracowywanie nowych idei i rozwiązań wcale nie wymaga od nas bycia całkowicie wypoczętym. Kreatywne podejście do sprawy bardzo często bierze się z wpadających do naszej głowy losowych myśli i koncepcji. Będąc wyczerpanym, bardzo często szukamy również sposobów na to, by uprościć swoją pracę. To właśnie w ten sposób rodzi się nieszablonowe myślenie, które umożliwia spojrzenie na całość z innej perspektywy.

Kreatywność i DIY

Do rozwoju kreatywności warto wykorzystywać również DIY, czyli sztukę własnoręcznego tworzenia różnych przedmiotów. Warto zaopatrzyć się w materiały – na przykład w sklepie dostępnym pod adresem https://dekolo.pl/ – i zacząć tworzyć ciekawe rzeczy w duchu „do it yourself”, by móc jak najbardziej podnosić swój poziom kreatywności.