Montaż bramy garażowej powinien zostać wykonany w sposób precyzyjny i bezbłędny. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się jej swobodnym użytkowaniem. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których pojawia się niechciana awaria związana z koniecznością regulacji bramy. Nie warto jednak wówczas panikować. Zawsze najbezpieczniej poprosić o pomoc specjalistę, aby nie pogorszyć sytuacji. Co warto wiedzieć odnośnie do regulacji bram garażowych?

Regulacja bramy – o czym warto pamiętać?

Pytanie, jak wyregulować bramę garażową pojawia się często, szczególnie w momencie, kiedy nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów związanych z wynajęciem fachowców. Jednak zawsze warto zgłosić się do firmy, w której zakupiliśmy usługę montażu bramy, gdyż bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy możemy jedynie doprowadzić do pogłębienia usterki.

Bramy garażowe są wyznacznikiem bezpieczeństwa każdego gospodarstwa domowego. Zapewniają komfort, a także często poprawiają wygląd budynku pod względem estetycznym. Jeżeli zależy nam, aby brama działała bez zarzutów, warto pamiętać, iż regulacja jest podstawą prawidłowego funkcjonowania wrót.

Intensywne użytkowanie bramy może doprowadzić do tego, że przestanie się ona domykać. W takiej sytuacji regulacja może okazać się jedynym rozwiązaniem. Każde niepożądane dźwięki towarzyszące przy otwieraniu wrót garażowych, są sygnałem do natychmiastowej interwencji. Zazwyczaj regulacja to jedyny sposób na pozbycie się usterki.

Regulacja bramy na własną rękę – o czym pamiętać?

Jeżeli jednak czujemy się na siłach, żeby przeprowadzić zabieg regulacji bramy segmentowej samodzielnie, istnieje kilka czynności, które możemy zrobić bez pomocy specjalisty. Na początek należy sprawdzić, czy brama została zamontowana w sposób prawidłowy, jeżeli widoczne są jakiekolwiek skrzywienia, od razu należy skontaktować się ze specjalistą. Będą to kwestie techniczne, dlatego przy tym kroku niezbędne będzie wezwanie serwisu.

Naciągnięcie sprężyn bramy to czynność, z którą powinniśmy poradzić sobie bez problemu. Należy pamiętać jednak, aby dokładnie sprawdzić, czy sprężyna wymaga naciągnięcia, czy może poluzowania. W momencie, kiedy występują problemy z zamknięciem bądź otworzeniem
bramy, warto ponowić zaprogramowanie mechanizmu napędu bramy. Wiele niepożądanych sytuacji pojawia się wówczas gdy oprogramowanie bramy jest błędne.

Przyczyną niedomykania się bramy może okazać się nierówny poziom skręcenia sprężyn. To, co możemy zrobić w tym przypadku, to sprawdzenie z tabliczki znamionowej bramy prawidłowego naciągu – wyrażony jest poprzez ilość skrętów, i porównanie go z faktycznym stanem sprężyn.

Wówczas gdy naciąg sprężyn jest nieprawidłowy samodzielnie za pomocą odpowiedniego klucza do przytrzymania śruby, a także pręta możemy wykonać zabieg poluzowania bądź naciągnięcia owej sprężyny.

Głównym sposobem regulowania bramy przez właściciela jest przeprogramowanie automatu, wyregulowanie prowadnic bądź profili, ale także naciągnięcie sprężyn. Wymienione czynności jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Większe usterki warto jednak zgłaszać specjalistą, aby uniknąć pojawienia się dodatkowych problemów.