O funkcjonalności łazienki decyduje wiele elementów – nie tylko jej wyposażenie, ale również oświetlenie. Jakimi zasadami kierować się przy jego wyborze i na co zwracać uwagę?

Dobry projekt to podstawa

Stworzenie profesjonalnego projektu łazienkowego oświetlenia pomoże uniknąć wielu niepotrzebnych problemów. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że jedno źródło światła w łazience to zdecydowanie za mało, gdyż solidne oświetlenie potrzebne jest przy wykonywaniu rozmaitych czynności związanych z higieną i sprzątaniem. Eksperci ze sklepu Centrum Światła przypominają, że przy tworzeniu projektu trzeba koniecznie uwzględnić metraż łazienki. Przykładowo do ogólnego oświetlenia łazienki, której powierzchnia wynosi 6 m kw., niezbędna jest żarówka o mocy 75 W. Oczywiście im większa łazienka, tym większe są możliwości, jeśli chodzi o łączenie różnych źródeł światła.

Co i jak oświetlać w łazience?

W łazience nieodzowne jest przede wszystkim ogólne źródło światła, które równomiernie oświetli całe pomieszczenie. W tej roli doskonale sprawdzają się zarówno klasyczne żyrandole, jak i plafony – w zależności od wielkości łazienki. Wiele osób decyduje się na sufit podwieszany z licznymi punktami świetlnymi. Przyda się też oświetlenie lustra i umywalki – można tu zastosować punktowe oświetlenie lub kinkiety. Podobna zasada obowiązuje przy oświetlaniu kabiny prysznicowej. Ważne jest rzecz jasna, aby postawić na wysokiej jakości lampy, np. lampy Philips, zapewniające odpowiedni komfort i wygodę korzystania z łazienki. Modne są taśmy LED, które mocuje się np. przy łazienkowych szafkach oraz w okolicy natrysku, wanny i we wnękach. W dużych łazienkach zdają egzamin stojące lampy – idealne dla wielbicieli długich kąpieli, którzy lubią zrelaksować się w łazience przy książce.

Oświetlenie w dobrym stylu

Oświetlenie łazienki powinno być praktyczne i zarazem pasujące do aranżacji pomieszczenia. Pod tym kątem jest obecnie ogromne pole do popisu. Popularnym trendem jest aktualnie oświetlenie utrzymane w stylach retro oraz industrialnym.