W prawidłowo pobranej próbce, od całkowicie zdrowej osoby, białko w moczu nie występuje. Zdarza się jednak, że wynik analizy wskazuje wartości dodatnie. Czy śladowe ilości białka w moczu zawsze świadczą o nieprawidłowościach?

W jakich sytuacjach powinny budzić niepokój, a kiedy nie stanowią zagrożenia, ale wymagają konsultacji z lekarzem? 

Obecność białka w moczu – norma i wartości

Chociaż powszechnie przyjmuje się, że białko w moczu zdrowego człowieka nie występuje, jego dopuszczalna norma wynosi <150 mg/dobę. Taka wartość najczęściej nie jest uwzględniana w wyniku, gdyż jest uznawana za wartość fizjologiczną (prawidłową). Niektóre laboratoria informują jednak pacjentów o śladowej zawartości białka w moczu, zalecając konsultację z lekarzem prowadzącym. Najdokładniejsze wyniki otrzymasz w centrach diagnostycznych, korzystających z nowoczesnych rozwiązań, np. takich: https://www.roche.pl/pl/roche-diagnostyka/obszary-dzialalnosci/analiza-moczu.html

Co może oznaczać białko w moczu?

Zwiększona ilość białka w wydalanym moczu zawsze jego sygnałem ostrzegawczym. Może bowiem oznaczać uszkodzenie lub chorobę nerek. Białkomocz (obecność białka w moczu) pojawia się także jako objaw towarzyszący chorobom przewlekłym, np. cukrzycy lub nadciśnieniu, ale może być efektem zwiększonego wysiłku fizycznego, przewlekłego stresu, a nawet – długotrwałego przebywania w pozycji stojącej. 

Białko w moczu może mieć wiele przyczyn. Aby ustalić właściwą i zdecydować o dalszym postępowaniu, każdorazowo konieczna jest konsultacja lekarska. Tylko wówczas, w oparciu o objawy kliniczne, dokładny wywiad i wyniki dodatkowych badań będzie możliwe znalezienie źródła nieprawidłowości. Zwłaszcza że często znajduje się ono poza układem moczowym. 

Co może oznaczać białko w moczu u kobiet w ciąży?

Pojawienie się białka w moczu u kobiety ciężarnej (>300 mg/dobę) zawsze wymaga konsultacji z ginekologiem. Białkomocz może być jednym z objawów stanu przedrzucawkowego lub rzucawki (drgawek i śpiączki). Jeśli wysokim wartościom białka w moczu towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak obrzęki lub wysokie ciśnienie, można przypuszczać, że doszło do zatrucia ciążowego (gestozy). Wówczas ciężarna powinna pozostawać pod stałą kontrolą lekarską i przestrzegać odpowiedniej diety.