W przypadku niektórych chorób tlen staje się czymś na wagę złota – wiedzą to najlepiej chorzy np. na POCHP. W takim wypadku niezbędne jest leczenie tlenem. Jak łatwo się jednak domyślić, nikt nie chce spędzać w szpitalu większości swojego czasu, dlatego wybawieniem w tym przypadku może być domowe leczenie tlenem. Niezbędny będzie wtedy przenośny koncentrator tlenowy.

Domowe leczenie tlenem: w jakich przypadkach?

Leczenie tlenem, w tym domowe leczenie tlenem, jest stosowane u osób chorujących na przewlekłe choroby układu oddechowego lub płuc. Wskazaniem do takiego leczenia jest niewydolność oddechowa. Brak właściwego natlenienia organizmu może być jednak tragiczny w skutkach; jego brak może prowadzić m.in. do depresji. Leczenie tlenem jest możliwe dzięki takim urządzeniom jak koncentrator tlenowy.

Jakie są efekty tlenoterapii?

Po pierwsze tlenoterapia, co oczywiste, poprawia w znacznym stopniu parametry oddechowe, stabilizuje też napięcie płucne. Co ważne, usprawnia działanie układu nerwowego (odpowiednia ilość tlenu jest niezbędna dla prawidłowej pracy mózgu) oraz ma korzystny wpływ na choroby układu krążenia (objawy chorób stają się mniej dotkliwe dla pacjenta). Leczenie tlenem w znacznym stopniu przyczynia się również do podnoszenia możliwości aktywności fizycznej. Równie ważnym skutkiem tlenoterapii jest poprawa nastroju i samopoczucia pacjenta – zmniejsza się poziom stresu, minimalizowane jest także ryzyko wystąpienia depresji.

Przenośny koncentrator tlenu

Tlenoterapia odbywa się przy użyciu takiego urządzenia jak koncentrator tlenu. Obecnie na rynku są już dostępne przenośne koncentratory, które można wykorzystać do leczenia w domu. To znacząco poprawia komfort życia pacjenta. Przenośny koncentrator tlenu jest stosunkowo mały; można go nawet zabrać w podróż. Może być zasilony prądem jak i zewnętrznymi źródłami zasilania. Podobnie jak zwykły koncentrator tlenu mogą dostarczać tlen bez przerwy (jeśli jest taka potrzeba) lub w trybach przerywanych (np. w trybie nocnym lub w trybie pulsacyjnym).