Osoby niepełnosprawne powinny mieszkać w mieszkania specjalnie dla nich dostosowanych. Ułatwi to im wykonywanie codziennych czynności życiowych bez większego problemu. Warto aby pokoje, kuchnia i łazienka dla niepełnosprawnych były tak zaprojektowane, aby korzystanie z nich było w pełni wygodne.

Mieszkanie dla niepełnosprawnych – co warto wiedzieć?

Projektując mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej, warto zwrócić uwagę na:

  • wysokość umieszczonych klamek i włączników – zalecane jest umieszczenie ich na wysokości nie wyższej niż 80-90 cm nad podłogą.
  • blaty w kuchni powinny być umieszczane na wysokości 70-80 cm (warto pod nimi pozostawić wolną przestrzeń, w którą będzie mógł wjechać wózek),
  • szafki stojące powinny mieć podcięcie wysokości 15-20cm i głębokości około 25 cm,
  • zabudowa kuchenna o charakterze wiszącym nie powinna mieć górnej póki wyżej niż na wysokości 130 cm (wyjątkiem jest zastosowanie szafek opuszczanych na siłownikach elektrycznych),
  • łazienka powinna mieć na tyle miejsca by można było w niej wykonywać manewry wózkiem.

Mieszkanie dla niepełnosprawnych – rozwiązania, które ułatwią życie

Osoby, które są bogatsze o tę wiedzę są gotowe aby zatrudnić osobę, która wykona ten trudny remont, a także będą w stanie sprawdzić krok po kroku, czy spełniane są określone wyżej warunki. Należy pamiętać, iż poruszanie się osoby na wózku w takim mieszkaniu powinno być jak najwygodniejsze. Nie należy stawiać w korytarzach żadnych mebli zawężających przestrzeń, która do szerokich nie należy. Warto zorganizować miejsce, w którym osoba na wózku będzie miała możliwość swobodnie zawrócić.

Na drzwiach sugerowane jest zastosowanie specjalnych uchwytów zastępujących klamkę, które ułatwiają ich zamykanie i otwieranie. Nieco droższym lecz wygodniejszym zabiegiem jest zamontowanie drzwi otwieranych czujnikiem – na przykład przesuwanych. Podczas projektowania przestrzeni w kuchni należy przede wszystkim ustalić na jakiej wysokości powinien być umieszczony blat kuchenny, półki nad blatem oraz szafki. Powinny być one dostosowane do wysokości osoby siedzącej na wózku. Nawet różnica kilku centymetrów może przesądzić o komforcie.

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań typu: opuszczane szafki, czy blaty robocze mogą stanowić zbyt duże koszta. Są one bardzo pomocne lecz nie konieczne. Każdą pracę kuchenną ułatwi dodatkowy, niżej ulokowany blat roboczy. Powinien on być właściwie oświetlony – mowa o oświetleniu zarówno tego podstawowego, jak i wysuwanego. Istotną kwestią jest również rodzaj zabudowy kuchennej. Nie powinny nim być standardowe szafki, gdyż osoba niepełnosprawna nie może się schylić w celu wyciągnięcia czegoś z nich. Zalecane jest aby były one tak dostosowane, by cała zawartość była wysuwana na zewnątrz. Warto wiedzieć, iż zasięg dłoni osoby na wózku wynosi około od 40  do 150 cm nad podłogą. Tak więc, wszystkie przedmioty do których dostęp jest niezbędny nie powinny być umieszczone poza tą przestrzenią.