Piwo już dawno przestało nam się kojarzyć z tanim napojem polewanym z kraniku w barach. W barach oczywiście wciąż piwa nie brakuje, ale napijemy się go także w dobrych restauracjach, czy eleganckich pubach; kupimy piwo o przeróżnych smakach, z oryginalnymi dodatkami, w oryginalnych odsłonach – dosłownie i w przenośni, bo na półkach znajdziemy nie tylko bursztynowe trunki ze znanych na skalę krajową browarów. Smakosze piw mogą liczyć na szeroki wybór piw kraftowych, które mogą być naprawdę ekskluzywnymi przysmakami.

Piwo kraftowe, czyli piwo z wyższej półki?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są piwa kraftowe – otóż piwami kraftowymi nazywamy piwa warzone w małych, lokalnych browarach, które z kolei nazywamy browarami rzemieślniczymi. Doskonałym przykładem takiego browaru jest browar z Grybowa, będący kontynuatorem tradycji założonego w 1804 r. w Siołkowej browaru, który rozwinął się dynamicznie po przejęciu go w 1887 r. przez czeskiego piwowara Franciszka Paschka. Po pewnym okresie po latach problemów finansowych w 2005 r. browar ten został kupiony przez Ivana i Andreja Chovanców, którzy, podobnie jak ponad 100 lat temu Paschek, zajęli się jego rozwojem – w 2007 r. doprowadzili do ustabilizowania jego sytuacji i rozpoczęli produkcję piwa pod nazwą Pilsvar. Czy piwa kraftowe możemy zatem nazywać piwami z wyższej półki? – Naszym zdaniem tak, przy czym wcale nie musi to oznaczać, że ich zakup jest wyjątkowo drogi. Bez obaw: mogą to być po prostu wyjątkowe produkty w rozsądnej cenie.

Oryginalne smaki w klasycznych butelkach

Piwa kraftowe Pilsvar, którym się przyglądamy, to naprawdę oryginalne smaki w klasycznych butelkach z ciekawymi etykietami. Weźmy pod lupę kilka z nich:

  • Pilsvar American Pale Lager (APL) – orzeźwiające i wyjątkowo aromatyczne piwo o wyczuwalnej, delikatnej goryczce dzięki kompozycji amerykańskich chmieli i dzięki odpowiedniemu czasowi leżakowania,
  • Pilsvar Marcowe – urzekające klarownością, ciemnozłotym kolorem, solidną pianą i bogatym aromatem słodu piwo (piwo szczególnie cenione już w dawnej Polsce, zwane Märzenbier lub Oktoberfestbier),
  • Pilsvar Pszeniczne Kwaśne – unikatowe piwo górnej fermentacji w stylu Berliner Weisse lub też zapomnianego Lichtenhainer, tradycyjnie zacierane dekokcyjnie; piwo o niespotykanym i niepowtarzalnym smaku uzyskiwane dzięki użyciu bakterii kwasu mlekowego i zachowywaniu perfekcji procesu technologicznego.

Brzmi ciekawie? – Naszym zdaniem jak najbardziej i naprawdę warto spróbować nowych smaków!