Zimą warto zadbać o ciepły ubiór. Mowa tu nie tylko o ocieplanych butach z grubą podeszwą, ale również o ciepłym płaszczu. Wiele osób dodaje do tego jeszcze rękawiczki, jednak jedynie tylko i wyłącznie wtedy, kiedy mróz daje się we znaki. Tymczasem okazuje się, iż aby zapewnić sobie komfort cieplny, warto nosić także czapkę oraz coś, co okryje szyję. A to wszystko zapewnia nam odpowiednia produkcja dzianin, która tworzy ciepłe akcesoria zimowe. Jakie szaliki warto wybrać?

Jaki szalik na zimę będzie najlepszy dla kobiety, a jaki dla mężczyzny?

Kobiety wielokrotnie w imię mody ubierają się zimą zbyt lekko. Zakładają płaszcze, które może i są dość długie, ale niestety zbyt cienkie, albo kurtki, które z trudem zakrywają plecy. Na szczęście dodatki są dla nich tym, co pozwala im na sprawną zmianę swojego wyglądu, dlatego nie rezygnują one z takich akcesoriów, jakimi są szaliki. To właśnie dzięki nim mogą wyglądać niepowtarzalnie w zależności od tego, na jaki wzór lub kolor postawią. Kobieta może założyć szalik w każdym kolorze, a wszystko zależy od tego, jakie danego dnia zestawiła ze sobą ubrania oraz jaki ma nastrój. Zimą świetnie sprawdzają się wzorzyste szaliki – w kratę, w pepitkę, w paski, czy imitacje zwierzęcego futra.

Panowie mają trochę mniejszy wybór, ponieważ ich garderoba jest nieco mniej różnorodna. Przeważnie mężczyźni wybierają granatowe, czarne lub szare szale. Ci bardziej eleganccy i ekstrawaganccy decydują się na szale w kratę. Na rynku są również bardziej awangardowe wzory, jednakże na nie pozwalają sobie nieliczni.

Szalik na zimę – co warto wiedzieć podczas wyboru?

Niezależnie od tego, czy poszukiwania szalika dotyczą kobiety, czy też mężczyzny – warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Nie zaleca się kupować pierwszego lepszego modelu, który jest modny albo niedrogi. Chcąc, aby szalik spełnił swoją podstawową funkcję, czyli ogrzewał szyję, należy wybrać ten o odpowiedniej długości, szerokości, dobrym wykonaniu i właściwym materiale.

W przypadku długości szalika niejednokrotnie sprawdza się zasada, że im dłuższy szalik, tym lepszy. Wiadomo jednak, iż wiele zależy od tego, w jaki sposób będzie on noszony – czy będzie on owinięty raz wokół szyi (z zostawieniem dwóch końców), owinięty dwukrotnie, czy też zawiązany na węzeł paryski. To właśnie od techniki założenia szala powinna zależeć jego długość.

Stojąc przed wyborem szerokości szalika, zasada jest prosta – im kupiony szalik węższy, tym dłuższy powinien być, aby było możliwe kilkukrotne owinięcie się nim, co pozwoli zasłonić całą szyję. Niestety prawda jest taka, iż wybór wąskiego i długiego szala skutkuje jego czasochłonnym zakładaniem. Co więcej, u kobiet w takim owijaniu mogą przeszkadzać długie włosy. W związku z powyższym zaleca się postawić na szerszy i krótszy szalik.

Podczas wyboru szala na zimę warto również zwrócić uwagę na jego materiał – niewskazane jest noszenie szalików wykonanych z materiałów syntetycznych. Nie dość, że nie gwarantują one ciepła, to jeszcze szybko się zniszczą. Na szczęście z pomocą przychodzi produkcja dzianin, która oferuje szale wykonane z wełny, bawełny czy też kaszmiru. Szal z takich materiałów posłuży lata, szczególnie gdy będzie wybrany w neutralnym kolorze.

Produkcja dzianin – co wybrać, szal czy komin?

Wiele osób waha się pomiędzy kupnem komina, a szalika. Pierwsze rozwiązanie jest o tyle lepsze, iż komin o wiele łatwiej się zakłada i ściąga. Oczywiście mowa tutaj o klasycznym kominie, czyli tubie. Jednakże z kominem jest pewien mały problem, często ma zbyt dużą średnicę, w związku z czym nie okrywa zbyt szczelnie szyi. W takim przypadku konieczne jest zapinanie się pod szyję, co nie zawsze jest wystarczająco komfortowe, a czasem wręcz niemożliwe. Dużym plusem komina jest też fakt, iż nie mając przy sobie czapki w dość mroźny dzień, można naciągnąć o na głowę.