Stan podrażnionej śluzówki gardła jest często spotykaną przypadłością, o przewlekłym charakterze. Powodują go przede wszystkim infekcje górnych dróg oddechowych, na które jesteśmy szczególnie narażeni jesienią oraz zimą, jednakże uczucie suchości i drapanie może być również wynikiem działania szkodliwych czynników zewnętrznych.

Przyczyny podrażnionej śluzówki gardła

Najczęstszą przyczyną bólu gardła, uczucia suchości czy drapania jest wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych. Ma ona przeważnie łagodny charakter oraz przebieg, który nie jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, jednakże częste pokasływanie, utrzymujące się przez dłuższy okres czasu potrafi być wyjątkowo uciążliwe oraz stwarzać uczucie dyskomfortu.
Podrażnienie gardła może być także związane z przesuszeniem błon śluzowych układu oddechowego, jak i działaniem drażniących czynników zewnętrznych takich jak dym papierosowy, alergeny i zanieczyszczenia powietrza. Naszemu gardłu nie służy również przebywanie w suchych oraz klimatyzowanych pomieszczeniach.

Jak łagodzić uczucie podrażnienia i drapania w gardle?

Nawilżanie gardła
Sprawdzonym sposobem na dolegliwości gardłowe, zwłaszcza, jeśli objawiają się one uczuciem łaskotania i drapania są tabletki do ssania na gardło, które doskonale nawilżają podrażnioną śluzówkę. Tabletki do ssania na gardło dostępne są w każdej aptece lub większej drogerii bez recepty, a co najważniejsze można stosować je wszędzie. Zawierają one w większości naturalne wyciągi z ziół, mentolu czy aloesu, dlatego też są bezpieczne dla naszego zdrowia.
W nawilżaniu przesuszonej błony śluzowej pomocne są również specjalne spraye na gardło lub inhalatory. Oczywiście zamiast inhalatorów możemy stosować tradycyjne inhalacje z wykorzystaniem gorącej wody, ręcznika oraz olejków eterycznych z wyciągu z eukaliptusa lub tymianku.
Zioła

Płukanie ziołowe, które warto stosować przy podrażnionym gardle to w szczególności te, z wykorzystaniem: imbiru, porostu islandzkiego oraz mięty pieprzowej, gdyż pobudzają one wydzielanie silny. Działanie kojące i łagodzące ból wykazuje rumianek, szałwia, tymianek, werbena oraz aloes. Chcąc natomiast zwiększyć wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych powinniśmy sięgnąć po dziewannę.

Nawadnianie organizmu
W przypadku męczącej chrypki i pokasływania należy pamiętać o nawadnianiu organizmu wodą niegazowaną. Zalecana ilość płynów to od 2 do 3 litrów dziennie. Unikajmy napojów słodzonych, ponieważ ich spożywanie wzmaga pragnienie oraz mocnej herbaty, ze względu na zawartą w niej taninę wykazującą właściwości wysuszające i ściągające.

Miód
Miód o działaniu bakteriobójczym oraz łagodzącym podrażnienia powinien stać się dodatkiem herbaty lub też napoju z wykorzystaniem mleka i masła (1 łyżka miodu, 1 łyżka masła oraz 1 szklanka podgrzanego mleka), który najlepiej spożywać przed snem.