Sporty wodne z roku na rok zyskują coraz szersze grono sympatyków. Spływy rzeczne kajakami, żeglarstwo, kitesurfing, paddleboarding. Do tej ostatniej dyscypliny niezbędne jest posiadanie deski na wode – deski SUP. Jaką wybrać? Gdzie ją kupić? Czym kierować się przy wyborze? Jaki to koszt?

Tradycyjne i pompowane deski na wode

To pierwsze i podstawowe kryterium podziału, nad którym należy się zastanowić. Jesteś osobą początkującą? Chcesz, aby przy użyciu deski na wode rozrywkę czerpała cała rodzina? Mieszkasz w bloku, masz niewiele miejsca do przechowywania? W takich przypadkach polecam rozejrzeć się za dobrą deską pneumatyczną. Zrolowana zajmuje niewiele miejsca, nie ma więc problemu z ewentualnym przechowywaniem oraz transportem. Może i nie gwarantuje szaleńczo dobrych osiągów, ale do celów czysto rozrywkowych w zupełności wystarczy. Jeżeli jednak zamierzasz zająć się tym sportem na poważnie, oczekujesz doskonałych wyników i masz jakiekolwiek pojęcie o paddleboardingu, rozejrzyj się za deską twardą (tradycyjną).

Polecane deski na wode i ich zróżnicowane kształty

Wyróżnić można 4 podstawowe kształty deski na wode. Poniżej przedstawię pokrótce ich charakterystykę i podam przykłady modeli oraz marek, które w mojej opinii są świetnej jakości i nie powinny nikogo zawieść.

  • Deski na wode typu race – bardzo długie i wąskie; najsmuklejsze ze wszystkich. Mało stabilne, nie nadają się dla osób początkujących. Idealne na wyścigi, prowadzone umiejętnie mogą rozwinąć zawrotną prędkość. Polecam deskę “Meteor Race” od marki Aztron.
  • Touring – nieco krótsze i szersze od deski na wode race. Dedykowane dłuższym wojażom po spokojnych akwenach. Stanowią świetny kompromis między prędkością a stabilnością. Polecany model: “Terra Touring” Aztron.
  • Allround – kształt najbardziej przyjazny dla osób początkujących. Szeroki pokład gwarantuje dobrą stabilność, która jest niesamowicie potrzebna na początku nauki opanowywania deski na wode. Prędkość nie jest najmocniejszą stroną tego SUPa, ale świetnie nada się do zabaw w wodzie dla całej rodziny. Polecam “Neo Novę” od Aztron.
  • Surf – najmniejsza deska, idealnie nadaje się do pływania po falach. Prowadzona przez doświadczonego surfera oferuje największą zwinność oraz manewrowość. Zachęcam do zapoznania się z ofertą marki Key West.

Gdzie szukać deski na wode?

Tylko i wyłącznie w sklepach ze specjalistycznym sprzętem do uprawiania sportów wodnych – wtedy będziesz miał świadomość, że oferowane tam deski na wode pochodzą od sprawdzonych dostawców i są nie tylko wytrzymałe, ale także bezpieczne w użytkowaniu. Polecam zajrzeć na stronę gosup.pl – znajdziesz tam bardzo bogaty asortyment służący paddleboardingowi.