Kąpiel to prosta czynność, którą każdy z nas wykonuje codziennie. Jednakże gdy przychodzi pora na pierwszą kąpiel noworodka wielu młodych rodziców zaczyna się poważnie stresować. Obawa przed zrobieniem swojemu maluszkowi krzywdy jest oczywiście rzeczą naturalną, dlatego też w tym artykule podpowiemy, jak powinna odbywać się pierwsza kąpiel dziecka, tak aby była ona w pełni bezpieczna.
Pierwsza kąpiel noworodka. O czym warto pamiętać?
Dla młodych osób, które zostają po raz pierwszy rodzicami pierwsza kąpiel ich dziecka jest prawdziwym przeżyciem, któremu bardzo często towarzyszy stres oraz niepokój. Kąpiel naszych dzieci jest jednak czymś koniecznym, stanowiącym podstawowy przejaw dbania o ich higienę oraz zdrowie. Jeśli Twoje obawy są duże, warto zaprosić do tej czynności partnera lub też kogoś z rodziny. Pomocne będzie również przećwiczenie kąpieli na sucho. Oto kilka porad, które pozwolą Ci na zachowanie spokoju oraz pewności siebie podczas pierwszej kąpieli Twojego dziecka.
1. Akcesoria niezbędne do kąpieli noworodka
Do kąpieli noworodka niezbędne są podstawowe,a zarazem proste akcesoria, takie jak wanienka oraz przewijak, delikatny ręcznik, waciki, czysta pielucha, płyn emolientowy lub mydło dla dzieci w kostce, krem ochronny do pupy lub sypki puder, oliwka do nawilżenia ciała maluszka oraz termometr do wody. Pamiętaj, aby wszystkie te przedmioty wraz ze świeżymi ubrankami dziecka były zawsze w zasięgu Twojej ręki podczas kąpieli.
2. Miejsce kąpieli
Pamiętaj, aby wanienkę umiejscowić na stabilnym podłożu, może to być specjalny stelaż lub stół. Jeśli Twoja łazienka jest pomieszczeniem ciasnym kąpiel dziecka powinna odbywać się w innym miejscu. Niezależnie od tego, jaki pokój wybierzesz, bardzo ważne jest, aby zachować w nim optymalną temperaturę czyli od 22 do 25°C.
3. Woda w wanience
Woda w wanience powinna mieć ok 36-37°C. Pomocny w tym przypadku okaże się termometr do wody, dzięki któremu określenie właściwej temperatury nie będzie problematyczne. Wody w wanience nie powinno być również zbyt dużo. Jeśli boimy się, że maluszek wyślizgnie się podczas kąpieli spód wanny możemy wyłożyć specjalną matą, pieluszką tetrową lub gąbką.
4. Jak często kąpać dziecko?
Tutaj zdania są podzielone. Jedni uważają, że kąpiel maluszka powinna odbywać się codziennie, inni natomiast, że wystarczy kąpać je co kilka dni. Pamiętajmy o jednym! W pierwszych miesiącach życia dziecko nie musi być myte każdego dnia, jednakże warto ustalić pewne pory dnia, w których będzie odbywać się kąpiel.
5. Wkładanie dziecka do wanny
Zanurzając dziecko w wanience, jedną ręką przytrzymujemy je na plecach, tak, aby główka spoczywała na naszym ramieniu, a drugą delikatnie przemywamy ciało noworodka. Dokładnie opłukuj główkę, brzuch, nóżki oraz pupę. U noworodków podczas kąpieli należy uważać, aby nie zamoczyć niezagojonego pępuszka.
Najlepiej myć dziecko własną dłonią, jednakże możesz używać także specjalnych rękawic lub gąbek z bawełny. Należy przy tym zwracać uwagę, czy nie podrażniają one bardzo wrażliwej skóry dziecka.
Kąpiel powinna trwać kilka minut, co oczywiście jest zależne od wieku dziecka i tego, czy lubi pluskać się w wodzie. W przypadku dzieci nieco starszych kąpiel może trwać dłużej, jednakże należy pamiętać, aby utrzymać odpowiednią temperaturę wody.
6. Po kąpieli
Po kąpieli dziecko kładziemy na przewijaku i delikatnie osuszamy ręcznikiem. W przypadku, gdy jego skóra jest wysuszona należy użyć oliwki lub balsamu dla niemowląt. Pupę zabezpieczamy specjalnym kremem chroniącym przed odparzeniami i podrażnieniami, a następnie ubieramy maluszka.