W życiu może zdarzyć się dosłownie wszystko. Nawet, jeżeli jesteśmy absolutnie pewni swoich uczuć do drugiej osoby i wiemy o tym, że są one wzajemne, to niestety mogą zajść takie zdarzenia, które zmuszą nas do rozstania. Czasami zdarza się to nawet chwilę przed ślubem. Co wtedy zrobić? Jak odwołać ślub, aby zaoszczędzić bliskim i samemu sobie przykrości?

Co może doprowadzić do tego, że będziemy musieli odwołać uroczystość ślubną i zabawę weselną? Mogą to być przyczyny zależne bądź nie od nas samych. Czasami zdarzają się tak przykre zdarzenia jak ciężka choroba jednego z narzeczonych lub kogoś z rodziny lub śmierć kogoś z bliskich. W obliczu takich wydarzeń niemożliwym staje się zawarcie związku małżeńskiego i zabawa na weselu.

Najczęstszą przyczyną odwołania ślubu jest, co z żalem trzeba przyznać, zdrada jednego z narzeczonych. Bardzo często do zdrady dochodzi podczas szalonych wieczorów panieńskich i kawalerskich. Obfitują one w różne atrakcje, które mają wynagrodzić przyszłym małżonkom rychłą utratę wolności. Niekiedy jednak ich uczestnicy posuwają się za daleko. Beztroska zabawa może doprowadzić do tego, że straci się głowę i doprowadzi do romansu. Chwila zapomnienia i można stracić wszystko, co było tak ważne. Równie często zdradzają mężczyźni jak i kobiety – nie ma tu reguły. W obliczu zawodu miłosnego wielu załamuje się. Trzeba jednak dostrzec szczęście w nieszczęściu – dobrze, że dowiedzieliśmy się o tym przed złożeniem małżeńskiej przysięgi.

Niekiedy zdarza się, że przyczyna odwołania ślubu jest bardziej prozaiczna. W obliczu wyzwań, które niesie za sobą przygotowanie wesela mogą wyjść na jaw różnice charakterów, które sprawią, że niemożliwe jest dalsze wspólne życie. Trzeba wtedy podjąć trudną decyzję o odwołaniu ślubu. Powinni to zrobić wspólnie oboje narzeczeni.

Kiedy już decyzja zostanie ostatecznie podjęta, trzeba się skupić na tym, jak wcielić nasze ustalenia w rzeczywistość. Pierwszym krokiem jest niezwłoczne powiadomienie wszystkich gości. Jest to jedna z najbardziej nieprzyjemnych powinności w całym procesie odwoływania wesela. Nie musicie robić tego osobiście. Możecie poprosić o to zaufana i bliską osobę. Unikniecie w ten sposób konieczności tłumaczenia się przed każdym gościem z osobna. Innym rozwiązaniem jest wysłanie do wszystkich zaproszonych zawiadomień o odwołaniu ceremonii. Nie macie absolutnie żadnego obowiązku tłumaczenia gościom przyczyn waszej decyzji – to wasza prywatna sprawa.

Kolejnym krokiem, jaki powinniście podjąć jest próba odzyskania pieniędzy tam, gdzie tylko będzie to możliwe. Bywa tak, że wpłacając zaliczkę fotografowi, kamerzyście czy kucharce istnieje pewien termin, w czasie którego można pieniądze odzyskać. Wszędzie będziecie musieli pofatygować się osobiście, gdyż nie da się tego załatwić przez pośrednika bądź przez telefon. Bądźcie świadomi tego, że nie wszystkie pieniądze da się odzyskać. Odzyskane kwoty podzielcie sprawiedliwie między siebie tak, aby żadne z was nie odczuło większej straty i nie było pokrzywdzone.
Pamiętajcie także o odesłaniu wszystkich prezentów. Niektórzy goście przysyłają je jeszcze przed uroczystością ślubną. Nikt nie jest w stanie przecież przewidzieć tego, że ślub może nie dojść do skutku. Jeżeli jakiś prezent zaczęliście już używać, to musicie odkupić taki sam zamiennik i zwrócić go darczyńcom.

Kolejną kwestią do rozstrzygnięcia jest sprawa pierścionka zaręczynowego. Często jest tak, że jeżeli do odwołania ślubu doszło z winy mężczyzny, czyli gdy na przykład dopuścił się on zdrady, to wtedy kobiety chcąc zrobić na złość nie oddają pierścionka zaręczynowego. Nie trzeba przecież go nosić, można na przykład sprzedać. W sytuacji, gdy to kobieta ponosi winę za rozpad związku w dobrym tonie leży zwrócenie pierścionka mężczyźnie.

Weźcie pod uwagę także to, czy inne osoby nie poniosły wydatków związanych z waszym planowanym ślubem i weselem. Mogą one domagać się od was zwrotu pieniędzy. Nie możecie w takiej sytuacji odmówić. Ktoś mógł przecież dokonać już rezerwacji w hotelu, zamówić samochód czy zakupić drogie ubrania na okoliczność waszego ślubu i wesela. Są to koszty poniesione z waszego powodu, więc to wy musicie je ponieść.

Ostatnim krokiem, lecz bardzo ważnym jest powiadomienie o zaszłych zdarzeniach kościoła (oczywiście tylko jeżeli miał to być ślub kościelny). Musicie porozmawiać z księdzem, kościelnym i organistą.

Odwołanie ślubu to przede wszystkim bardzo trudne doświadczenie życiowe dla obojga z narzeczonych, jak również dla wszystkich bliskich. Niestety, niczego w życiu nie da się przewidzieć. W obliczu takich wydarzeń trzeba zwrócić się o pomoc do najbliższej rodziny i przyjaciół. Na pewno zrozumieją oni waszą decyzję i pomogą wam przez to wszystko przejść razem. Na koniec ostatnia rada: pomimo rozstania partnerzy powinni dojść do porozumienia, przede wszystkim dla dobra ich samych. Rozstania w złości i gniewie nigdy nie wychodzą nikomu na dobre. Pomimo urazy trzeba próbować przebaczyć drugiej osobie, choć na pewno nie będzie to rzeczą łatwą.