Jeśli urządzasz swoją kuchnię, zacznij od oświetlenia. Łatwiej jest porozmieszczać źródła światła w różnych miejscach pomieszczenia, niż później przebudowywać całą instalację. Oczywiście mowa tu przede wszystkim o kinkietach, halogenach przypodłogowych i naściennych. A co z lampą kuchenną?

Zainwestuj w wysokie jakości lampę!

Żyrandol do kuchni musi współgrać z resztą wystroju wnętrza. Nie oznacza to, że koniecznie ma być w takim samym lub zbliżonym kolorze co ściany. Nie znaczy to też, że materiały z jakich jest wykonana, powinny współgrać stylistycznie z innymi sprzętami i gadżetami znajdującymi się w kuchni. Musi po prostu pasować, co znaczy, że powinien posiadać choć jeden element, współgrający z otoczeniem. Jeśli jednak chcesz, aby Twój żyrandol do kuchni była naprawdę designerski i mocno kontrastował, zdecyduj się na taki krok. Tradycyjne wnętrze i nowoczesna lampa? Czemu nie! Nie każdy model jednak będzie pasował, o czym można się przekonać montując lampę po zakupie. Jak się nie pomylić? Zrób sobie w myślach wizualizację, poczytaj trochę opinii na forach tematycznych, pooglądaj pisma branżowe, aby wybór był celny w stu procentach. Nieraz wystarczy wprowadzić do kuchni unikalne połączenie lampy z metalowym kloszem i umieszczenie w jej pobliżu jakiegoś gadżetu, metalowej ozdoby, aby zyskać wyjątkowo udany efekt!

Jedna czy dwie?

Ciekawie wygląda umieszczenie nad stołem kilku lamp wiszących obok siebie. Jeśli i blat stołu jest długi, będzie to wyjątkowo ładnie korespondować z jego linią. Jeśli jest krótki lub okrągły, najlepsza będzie lampa do kuchni jedna ale duża, którą można przyciągnąć od stołu, dzięki możliwości regulacji.

Pamiętaj o tym, że każda kuchnia jest pomieszczeniem funkcjonalnym, musi taka być, aby pracowało się w niej dobrze. Światło jest bardzo ważne, nie tylko to główne, ale też dodatkowe lampki ze światłem punktowym, umieszczone nad szafkami, lodówką czy zlewozmywakiem. Nie zawsze będzie konieczność włączania lampy górnej, wtedy wystarczą w zupełności kinkiety naścienne z ledowymi żarówkami. Żyrandol do kuchni jest często tez ciekawą dekoracją, dlatego warto zadbać, aby taką rolę spełniał również u Ciebie.

Modeluj światłem

Oprócz tego, że za pomocą kinkietów (które mogą mieć także kolorowe żarówki), można stworzyć niesamowity nastrój w kuchni. każdy żyrandol do kuchni może modelować światłem pomieszczenie. Co to znaczy? Jeśli masz małą kuchnię możesz ją optycznie powiększyć, umieszczając kinkiety przy listwach podłogowych i kierując światło w górę. Jeśli natomiast masz niski sufit, warto zainwestować w desigenrksi plafon lub kilka płaskich plafonów.

Pamiętaj też o dobraniu żarówek o odpowiedniej mocy światła.