Wydawałoby się, że mniejsze rodziny nie mają tak dużego problemu przy wyborze odpowiedniego mieszkania jak te duże – mniej osób to w teorii mniej potrzeb do zaspokajania i mniej koniecznego metrażu. Jest to jednak złudne przekonanie, które, pod-czas zakupu nieruchomości, może być także bardzo ryzykowne i w dłuższej perspektywie także kosztowne. Jak wybrać najlepsze mieszkanie dla małej rodziny?

Metraż

Przede wszystkim nie warto oszczędzać na metrażu mieszkania. W momencie zakupu wy-daje się to najlepszą opcją na zmniejszenie ceny nieruchomości, ale kupując mieszkanie, musimy myśleć o nim w kategorii codziennego komfortu życia, a nie możliwie najtańszej opcji. Każdy z domowników powinien mieć swój własny kąt, a w czasach pracy i nauki zdalnej dodatkowo przyda się pomieszczenie lub kącik do pracy i naturalnie przestrzeń wspólna, w której wszyscy członkowie rodziny spędzają czas i przyjmują gości. Poza tym w przyszłości nie możemy wykluczyć powiększenia rodziny lub kupna zwierzaka, przez co nasze potrzeby metrażowe mogą jeszcze wzrosnąć.

Ustawność

Kolejnym punktem na liście spraw, które musimy skontrolować przed zakupem mieszkania dla niewielkiej rodziny jest jego ustawność. Modne skosy, niskie sufity, kanciaste lub – wręcz przeciwne – ogromne kwadratowe pomieszczenia zabierają bezcenną przestrzeń i sprawiają wiele problemów w dalszej aranżacji. Poza nielicznymi apartamentami inwestorzy powoli odchodzą od takich projektów, a nowe mieszkania w Rybniku i innych miastach budowane są pod kątem użyteczności dla przyszłych mieszkańców. Jeśli jednak decydujemy się kupić niezbyt ustawnie mieszkanie, profesjonalni architekci wnętrz podpowiadają, że pewnym rozwiązaniem może być łączenie funkcji pomieszczeń tak, by w różnych porach dniach lub na miarę potrzeb służyło na przykład za pokój dzienny, miejsce do pracy lub sypialnię.

Aranżacja

Aby w mieszkaniu jak najwięcej pozostało wolnego miejsca dla domowników już na samym początku warto zadbać o odpowiednią jego aranżację. Przede wszystkim warto postawić na pełną zabudowę od podłogi aż po sufit z funkcjonalnym rozmieszczeniem szuflad, półek i drzwiczek, która sprawdza się nie tylko w kuchni, ale i w innych pomieszczeniach dziennych. Poza tym w przynajmniej kilku pomieszczeniach warto postawić na drzwi przesuwne, które otwarte nie będą niepotrzebnie zajmować miejsca. Aby dotykowo optycznie powiększyć pomieszczenie warto zrezygnować z ciemnych kolorów na ścianach i postawić na biel, beż lub pastele i dodatkowo wzbogacić wystrój mieszkania o lustra, szkło i grę światłem. Meble, które pomogą nam zaoszczędzić miejsce to między innymi łóżka piętrowe, szafy z inteligentnym systemem przechowania, funkcjonalne blaty i w nieco ekstrawaganckiej wersji także łóżka na antresoli.

O wszystkich tych sprawach warto pomyśleć już na etapie oglądania potencjalnych mieszkań, ponieważ możemy w ten sposób uniknąć wielu nerwów i rozczarowań. Jeśli jednak jesteśmy już posiadaczami mieszkania, które nie spełnia naszych oczekiwań, za pomocą kilku wymienionych wyżej trików możemy zmienić je nie do poznania.